סרטים פורנוגרפיים אינם זוכים להגנה של זכויות יוצרים. לאחרונה (07.08.2018) דחה בית משפט השלום בהרצליה, בפסיקה תקדימית בעניין הפרת זכויות יוצרים בסרט פורנוגרפי (ת”א 38541-08-17 סקס סטייל בע”מ נ’ יניב אבוטבול), את תביעתה של חברה המפיקה סרטים פורנוגרפיים נגד בעלים של אתר פורנוגרפיה, בנימוק שהכנת סרטים אלה אינה חוקית ולכן אינה מקנה סעד לבעלי הזכויות.

התובעת, חברת סקס סטייל בע”מ, שעוסקת בין היתר בהפקת סרטי פורנו, הגישה תביעה לתשלום פיצויים בגין הפרת זכויותיה בסרטים שהופקו על ידה, בכך שבאתר של הנתבע נכללים קישורים ל-15 סרטי פורנו אשר זכויות היוצרים בהם שייכות לה.

הנתבע לא הכחיש בכתב ההגנה כי באתרו קיימים קישורים לסרטי הפורנו של התובעת, אולם טען כי אין מדובר בשימוש מפר וזאת מהמטעמים המנויים בכתב ההגנה, בין היתר, בטענה כי קביעת קישורים באתר אינה בגדר “ביצוע פומבי”.

בית המשפט נדרש לשתי שאלות מהותיות. הראשונה: האם סרטי הפורנו מהווים “יצירה” לעניין חוק זכויות יוצרים? לשאלה זו השיב בחיוב, וקבע כי על אף שמדובר בסרטי פורנוגרפיה, הם סרטים שהינם מושא לזכות יוצרים מכוח החוק. בהמשך לזאת, בית המשפט נדרש לשאלה השנייה: האם זכות היוצרים בסרט פורנוגרפי ראויה להגנת בית המשפט? כאן השיב בית המשפט בשלילה. השופט גלעד הס נימק כי “אין מדובר בסרטים ארוטיים או אומנות, אלא בפורנו במובנו המובהק ביותר. אמנם קיימות זכויות יוצרים לסרטים פורנוגרפיים, אך סרטים אלה לא זכאים להגנה, שכן הם נחשבים ל”תועבה”, שהפצתה נחשבת לעבירה פלילית, וכן כי הפצתם של סרטים אלה סותרת ערכים חברתיים. התובעת אינה זכאית להגנת חוק זכות יוצרים, כאשר היא עוסקת בפעילות המוגדרת בחוק העונשין הישראלי כבלתי חוקית”.

השופט הס, נימק את עמדתו לשלילת הגנת זכות היוצרים מיצירה שאינה חוקית במתן שתי דוגמאות. הראשונה היא על דרך השוואת היצירה לסם: “סוחר סמים אשר רקח סם חדש ורב-השפעה ומוכר את אריזות הסם עם שמו וסמלו, האם יעלה על הדעת כי סוחר זה יוכל לתבוע את חברו סוחר הסמים על שהפר את זכות היוצרים בסם החדש ובאריזתו? התשובה כמובן שלילית”.

הדוגמה השנייה היא של סרטים הכוללים יחסי מין פדופילים או יחסי מין בכפיה פיזית ואלימה תוך גרימת חבלה לאחד מהמשתתפים: “היעלה על הדעת כי בית המשפט יעניק סעדים למפיק סרטים אלו, כאשר זה טוען כי זכות היוצרים ביצירה הפדופילית או האלימה שלו הופרה? גם התשובה לכך הינה שלילית”.

השופט הס סיכם את פסק דינו באומרו: “הסרטים הפורנוגרפיים נשוא כתב תביעה זה הינם יצירות שהינן מושא לזכות יוצרים. עם זאת, אני סבור כי הפרת זכות היוצרים בסרטים אלו אינה מקנה סעד לבעלי הזכות וזאת מהטעם כי הכנת והפצת הסרטים הפורנוגרפיים הינה בלתי חוקית, או לחילופין סותרת את תקנת הציבור”.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.