23 במאי 2024 8:28

תיקון לחוק בתי המשפט קובע: אין לחשוף את פרטיו של צד להליך בתביעה לנזקי גוף

בקרוב יהיו חסויים פרטיו של תובע בהליך משפטי בתביעה לנזקי גוף. תיקון לחוק בתי המשפט הקובע כך, התקבל לאחרונה (28.07.2014) בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. על-פי התיקון, אשר יכנס לתוקפו לאחר שנה מיום פרסומו ברשומות, יהיה חסוי שמו של נפגע שהוא צד להליך העוסק בנזקי גוף.

מטרתו של התיקון, שהחל דרכו כהצעת חוק פרטית של חברת הכנסת עדי קול (סיעת "יש עתיד"), היא להתמודד עם המצב העובדתי והמשפטי כיום, בו מאגרי מידע ואתרים ברשת מאפשרים גישה לציבור הרחב למידע רפואי רגיש, השייך לבעלי-דין בהליכים משפטיים. החוק החדש עתיד לחסות על כל מקרה בו יחשפו פרטים רפואיים ובכך למנוע את הפגיעה בפרטיות הנגרמת כתוצאה מחשיפה זו.

על-פי התיקון שהתקבל, בתובענות החושפות מידע רפואי רגיש אסור יהיה לפרסם את שמו ואת מספר תעודת הזהות של בעל-דין, אלא אם נתן לכך את הסכמתו או שבית המשפט התיר את פרסום הפרטים. בתובענות אזרחיות שאינן תביעות לפיצויים בשל נזקי גוף, הליכים פליליים, עניינים מנהליים ועתירות המוגשות לבית המשפט העליון בכובעו כבית משפט גבוה לצדק, מותר יהיה לפרסם מידע רפואי, אולם תעמוד לבעל-דין הזכות לבקש את איסור פרסום הפרטים המזהים מידי בית המשפט.

עד לפני שנים אחדות נטו בתי המשפט לדחות בקשות לאיסור פרסום שמות בעלי-דין בהליכים החושפים מידע רפואי. הסיבה לכך נעוצה בתפיסה כי על-אף הפגיעה בפרטיות הכרוכה בחשיפת המידע, אין מדובר בפגיעה חמורה, הדוחה את עקרון פומביות הדיון, הקובע כי על בית המשפט לקיים דיון באופן הפתוח לציבור ואף את החובה לפרסם את פרטי ההליך ותוצאתו. בשנים האחרונות היה שינוי במגמה והתיקון החדש מגבש מגמה זו בחוק. התיקון למעשה מבטיח, כי כאשר עומדות למבחן זכותו של בעל-דין לפרטיות אל מול דיון פומבי ופתוח, ידה של הזכות תהא על העליונה.

התיקון לחוק מקדים, למעשה, את עבודתה של ועדה שמינה שר המשפטים הקודם, יעקב נאמן, להמליץ על שינויים בחוק ביחס לפרסום פסקי דין. בראש הוועדה עומד השופט (בדימוס) יצחק אנגלרד. הוועדה טרם סיימה את עבודתה ועדיין לא גיבשה את המלצותיה.

סקירה זו היא למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

שתפו את הפוסט:

Facebook
Twitter
LinkedIn

הכנסת – מושב הקיץ 2024: תיקון 14 לחוק הגנת הפרטיות על הפרק

אם לא יחולו הפתעות כמו הכרזה על בחירות ופיזור הכנסת או אירוע דומה אחר, תיקון מספר 14 לחוק הגנת הפרטיות צפוי לעבור במהלך מושב הקיץ ...

דירוג האיכות של Dun's 100 לשנת 2024: משרד דן חי ושות' דורג שוב בקבוצת האיכות הראשונה בתחום הסייבר

דירוג האיכות של מדריך dun’s 100 פרסם את דירוג משרדי עורכי הדין לשנת 2024. בתחום הסייבר המדריך דירג, את משרד דן חי ושות', שוב, תחת ...

הרשות להגנת הפרטיות פרסמה גילוי דעת בנושא איסוף מספרי תעודות זהות וצילום תעודות זהות

בעת האחרונה ישנה מגמה גוברת של בתי עסק הדורשים מהלקוח למסור מספר תעודת זהות לצורך מתן שירות, ולעיתים אף דורשים למסור צילום של תעודת הזהות ...

טיוטת מסמך מדיניות חדשה בנושא איסוף ושימוש במידע ביומטרי במקום העבודה

על רקע המגמה הגוברת בשימוש טכנולוגיות לזיהוי ביומטרי אשר נעשה על ידי ארגונים לצרכי בקרת נוכחות עובדיהם, הרשות להגנת הפרטיות פרסמה לאחרונה (15.02.2024) מסמך מדיניות ...
דילוג לתוכן