הרשות להגנת הפרטיות עתידה לחוות את דעתה בנושא בינה מלאכותית במסגרת הנחייה סדורה בעניין שתצא בחודשים הקרובים. יו"ר הרשות, עו"ד גלעד סממה, הכריז על כך במסגרת כנס שנערך לאחרונה (04.09.2023) בבית ספר הארי רדזינר למשפטים באוניברסיטת רייכמן. הכנס, שעסק בנושא תכנון לפרטיות בעידן ה – AI, הביא להתכנסותם של בכירים בתחום לדיון בנושא אקטואלי הנוגע בכולם – ההסדרה הראויה של הפרטיות בשימושי הבינה המלאכותית.

ראש הרשות הדגיש בדבריו כי הרשות רוצה לעודד את הפעילות בתחום ולא להצר אותה. "אנחנו לא נגד הטכנולוגיה, אלה מבקשים לבחון את היתרונות לצד האתגרים בכלל ואתגרים הנוגעים לפרטיות בפרט". באשר להסדרה המעשית בתחום אמר עו"ד סממה: "הרשות מנסה לייצר באמצעות החוק הקיים הרחבה של החובות כלפי הארגונים העוסקים בשימוש במידע אישי והרחבה של זכויות הפרט. בקרוב תוציא הרשות הנחייה משמעותית הנוגעת לשימוש במידע במערכות בינה מלאכותית."

את הבסיס לדיון בכנס הניחה הרצאתו של עו"ד דן חי, ראש משרד מוביל בתחום ויו"ר ההוועדה להגנת הפרטיות בלשכת עורכי-הדין. ההרצאה שעסקה בנושא הפרטיות במפגש בין הביג דאטה ומערכות בינה מלאכותית, הניחה את התשתית לרב שיח של פאנל מומחים שהתקיים מיד לאחר מכן, בנושא האתגרים בקביעת רגולציית פרטיות במערכות AI. עו"ד חי פתח בהצגת ההיסטוריה והסברים על טכנולוגיית הבינה המלאכותית והמשיך בהצגת האתגרים המשמעותיים בתחום הפרטיות אשר היא מביאה עימה, בדגש על השימושים במידע האישי והאתגרים האסדרתיים השונים. עו"ד חי העלה את הבעיות המרכזיות הנוגעות לתחום הפרטיות בעידן המידע והבינה המלאכותית, תוך מתן דוגמאות והצעות אפשריות לפתרונן. כמי שחי את התחום הן כבעל משרד עו"ד מוביל המלווה חברות והן כמרצה באקדמיה, כותב פעיל בתחום ומי שמצוי על סף סיום עבודת הדוקטורט שלו בנושא, העלה עו"ד חי את האתגר הגדול והחשיבות שבקביעת כללים אשר יטיבו עם זכויות הפרט מחד ולא יפגעו בהתפתחות הטכנולוגיה מאידך.

בהמשך להרצאה, התכנסו מומחים לרב שיח בנושא האתגרים בקביעת רגולציית פרטיות במערכות בינה מלאכותית. הפאנל בהנחייתה של ד"ר דלית קן-דרור פלדמן – מרצה בתחום ומנהלת הקליניקה למשפט, טכנולוגיה וסייבר באוניברסיטת חיפה, אירח מומחים ובכירים בתחום ההגנה על הפרטיות, ביניהם – עו"ד דן חי, עו"ד ניר גרסון- סגן היועמ"ש של הרשות להגנת הפרטיות, פרופ' דב גרינבאום- ראש מכון צבי מיתר לחדשנות טכנולוגית, משפט ואתיקה, אוניברסיטת רייכמן ונטע שרמן- מנהלת רגולציה ואיכות מיכשור רפואי, NANOX AI. הדוברים בפאנל דנו באתגרים המרכזיים בקביעת רגולציית פרטיות במערכות בינה מלאכותית, תוך מתן פתרונות אפשריים להם, על מנת שהרשות להגנת הפרטיות תוכל להביאם לידי ביטוי באסדרה עתידית. בין הנושאים המרכזיים שעלו היו חשיבות השקיפות וההוגנות בעיבודים ושימושים במידע, אנונימיזציה של המידע ושימוש במידע סינטטי.

שיתוף הפעולה הייחודי בין אנשי האקדמיה, הפרקטיקה והממשל מעיד על החשיבות הרבה וההכרה ההדדית של מובילי תחומי הפרטיות, ההגנה על המידע האישי, אבטחת המידע והסייבר. מעניין יהיה לראות כיצד ישפיעו התכנסויות מעין אלו על קביעת המדיניות והאסדרה בתחום הבינה המלאכותית בישראל.

שיתוף
mm
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה).