שימוש בתמונה בדרך לא נכונה יכול לעלות כסף. צעירה מכפר בענה שבגליל גילתה כי תמונתה הופיעה בלוח שנה שאותו הפיצה עמותת “שלומית”, וזאת ללא הסכמתה. בתביעה שהגישה הצעירה כנגד העמותה, נפסק (19.8.2019) כי על הנתבעת לשלם פיצויים חלקיים בסך 8,000 שקלים מאחר שהפצת לוח השנה גרמה לתובעת עוגמת נפש תוך פגיעה בפרטיותה.

צעירה שהשתתפה ביום הוקרה של עמותת “שלומית” בלונה פארק תל אביב הופתעה לגלות כי כאשר הצטלמה עם חברותיה בתמונה קבוצתית, צלם נוסף צילם ללא ידיעתה תמונה אישית שלה, אשר הופצה כחלק מלוח שנה מטעם העמותה. הצעירה תבעה בגין כך את העמותה ותיארה בתביעתה כי היא חשה עוגמת נפש נוכח העובדה שתמונתה עומדת לנגד עיניו של המשתמש בלוח השנה לתקופה ממושכת, וביקשה מהעמותה לחדול מהפצת לוחות השנה.

על אף שהעמותה נעתרה לבקשת הצעירה והשמידה כאלף לוחות שנה, זו לא הסתפקה בכך ותבעה את העמותה בסך 50,000 ₪ בגין הפגיעה בפרטיותה והנזק שנגרם לה עקב פרסומם של 500 לוחות שנה. עוד טענה הצעירה, כי פרסום תמונתה בלוח השנה נעשה לשם הפקת רווח ולכן מתקיימת פגיעה בפרטיות.

הרשם הבכיר, נדים מורני, פסק כי על אף שהצעירה ידעה כי היא מצולמת עם חברותיה, לא ידעה שצלם נוסף מצלם אותה לבד וודאי לא נתנה הסכמתה לפרסום תמונה זו בלוח השנה. הרשם קבע כי תחושת ההשפלה היא סובייקטיבית, וכן יש להתחשב בכך שהצעירה נמנית על המגזר הבדואי, המתאפיין במנהגים שמרניים יותר. כמו כן, דחה הרשם את טענת הצעירה כי פרסומה נעשה לשם הפקת רווחים, וזאת מאחר ש”שלומית” היא עמותה ללא כוונות רווח.

לבסוף קבע בית המשפט כי פרסום תמונת הצעירה בלוח השנה נעשה ללא הסכמתה ולכן מהווה פגיעה בפרטיותה. הרשם קיבל את התביעה באופן חלקי וחייב את הנתבעת לשלם לתובעת פיצויים בסך 8,000 ₪.

תא”מ 17118-05-18

 

שיתוף
mm
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה).