כשנה וחצי לאחר החשיפה, נראה כי פרשת קיימברידג׳ אנליטיקה מתקרבת לקו הסיום שלה.

על פי הדיווחים – בהצבעה חשאית שנערכה השבוע, אישרה נציבות הסחר הפדרלית של ארצות הברית הסדר פשרה בהיקף של כחמישה מיליארד דולר, בעקבות הפרשה המפורסמת בה פגעה ענקית הטכנולוגיה בפרטיותם של עשרות מיליוני משתמשיה.

ההסדר צפוי לכלול, בין היתר, מגבלות ממשלתיות אחרות ונוספות על האופן שבו פייסבוק נוהגת בפרטיות משתמשיה, כאשר התנאים הנוספים של ההסדר טרם נחשפו. חקירת נציבות הסחר הפדרלית החלה לאחר דיווחים על כך שנתונים של עשרות מיליוני משתמשי פייסבוק נאספו על-ידי חברת הייעוץ הפוליטי “קיימברידג’ אנליטיקה”, אשר עבדה בקמפיין הבחירות של הנשיא המכהן דונלד טראמפ בשנת 2016.

חברת הייעוץ אספה פרטיהם של מיליוני משתמשי פייסבוק, מתוך כוונה להשפיע על הבחירות לנשיאות ארצות הברית לשנת 2016. המידע נאסף באמצעות שאלון אישיות שיצר חוקר מאוניברסיטת קיימברידג’, בו ניתן היה לאסוף מידע לא רק על מי שהשתתף בשאלון – אלא גם על חבריהם, ואשר הונגש בפלטפורמת פייסבוק באמצעות API.

יש לציין, כי אף אם הסכום נשמע גדול, ונראה כך על הנייר, בפועל מדובר בלא יותר ממכה קלה בכנף עבור חברת פייסבוק, זאת בהינתן העובדה שגם ברבעון לא מוצלח במיוחד – מצליחה להכניס כמעט פי שלושה מהקנס המדובר. למעשה, הדיווח על גובה הקנס גרם למניית פייסבוק לזנק מעלה ביותר מ-3%, ובאופן אבסורדי כמעט –כך, שווי החברה צפוי לעלות ב-17 מיליארד דולר – פי 3 מהקנס המקורי.

הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן, אמרה כי ההסדר הוא בגדר “ניצחון עבור פייסבוק”, וציינה כי ב-15 הדקות שלאחר פרסום הדיווח, שווי השוק של פייסבוק עלה ביותר ב-5 מיליארד דולר. עוד הוסיפה כי ״הוועדה צריכה פשוט לפרק את פייסבוק״.

למרות הכעס, לא דווח האם ישנם צעדים נוספים שינקטו כנגד פייסבוק. צעדים אלו עשויים לכלול, בין היתר, הגברת פיקוח או חובות דיווח שונות בעקבות הפרשה. כך, ייתכן כי ינקטו עוד מספר צעדים נוספים כנגד החברה, אם כי כעת – התמונה עבורה נראית אופטימית.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.