מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה פועלת להגנה מפני פעילות סייבר עוינת מאז תחילת המלחמה, בהתאם להודעה שהפיץ לאחרונה (19.10.2023) משרד המשפטים.

בהתאם להודעת משרד המשפטים, מאז פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר, פועלת הפרקליטות להסרת תכנים, חשבונות, דפים ומשתמשים ברשתות החברתיות השונות, המפיצים תכני הסתה לאלימות ולטרור המזוהים עם ארגון הטרור חמאס, המפרסמים דברי שבח למעשי טרור, והמציגים תמונות מבזות או משפילות של הרוגים, פצועים וחטופים מאזור עוטף עזה. הפעילות מתבצעת בשיתוף פעולה הדוק עם הגורמים הרלוונטיים בצה"ל, בשב"כ, במערך הסייבר הלאומי, במשרד לביטחון לאומי ובמשטרת ישראל.

במסגרת הפעילות, העבירו גורמי הביטחון עד למועד ההודעה אשר פורסמה מטעם משרד המשפטים, למעלה מ-6,200 תכנים ופרסומים המכילים תכני טרור אסורים, שהועלו על-ידי תומכי ארגון הטרור חמאס.

ניתן לראות כי 90% מכלל הבקשות לפלטפורמות של חברת מטא – פייסבוק ואינסטגרם – התקבלו והתכנים הוסרו, וכי 85% מהפניות לטיקטוק התקבלו אף הן והתכנים הוסרו.

ברשת טוויטר, נעשה כעת מאמץ במשרד המשפטים לקדם קשר מול החברה על מנת להעלות את מידת היענותה לבקשות. יצוין, כי נפח הפעילות לגבי תכנים בלתי-חוקיים ברשתות החברתיות עלה בכ-1,000% פחות (פי עשרה ויותר).

נוסף על הפעילות האמורה, מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה פנתה בבקשה להסרת האשטאגים (תג המשמש לסימון וקיטלוג נושאים ברשתות החברתיות) שנוצרו עם פרוץ המלחמה ומזוהים עם ארגון הטרור חמאס. בין היתר, הוסרו האשטאגים שצורפו לעשרות רבות של סרטונים פרו-חמאסיים, וזכו לצפיות של מאות מיליוני משתמשים. כן הוגשה פנייה לרשת טיקטוק להסרת מספר סרטונים שבהם שירי הלל לחמאס, המשבחים את מתקפת הטרור הנרחבת שבוצעה ב-7 באוקטובר. השירים שימשו כסאונד בטיקטוק לכמה אלפי סרטונים, וטיקטוק הסירה את הסרטונים הללו.

פעילות זו מצטרפת למאמץ של הפרקליטות לטפל במישור הפלילי במי שמפרסמים – במפורש ואף במשתמע – גילויי תמיכה באויב ובמעשיו הנפשעים כלפי אזרחי המדינה, בשעה שחיילי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון נלחמים באויב הרצחני. בתחום זה, הוציא פרקליט המדינה הנחיות מפורטות.

מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, ד"ר חיים ויסמונסקי: "אנו נמצאים במהלכה של פעילות שיא חסרת תקדים, ביחד עם השותפים מקרב גורמי הביטחון, במטרה לצמצם את התפוצה של התכנים המסכנים את ביטחון המדינה. תכנים שיש בהם דברי שבח והסתה לטרור עלולים לעודד את התרחבות מעגל האלימות והטרור, ולפיכך אנחנו מרכזים מאמצים מיוחדים בנושא. נוסף על כך, במלחמה הנוכחית אנו מתמודדים ונאבקים לראשונה בהפצת סוג חדש של תכנים אסורים, שמעלים גורמי חמאס ותומכיהם, הכוללים תמונות וסרטונים של גופות, חלקי גופות, פצועים וחטופים במצבים משפילים ומבזים. מדינת ישראל קוראת לכל הרשתות החברתיות לשתף פעולה באופן מלא עם פניותינו, על מנת למנוע תרומה עקיפה של הפלטפורמות להתרחבות פעילות הטרור".

שיתוף
mm
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה).