הרשת החברתית הגדולה בעולם – פייסבוק, עשויה למצוא עצמה בצרות לאחר ש- 60,000 ממשתמשיה הצטרפו לתובענה ייצוגית כנגדה, המתארגנת בימים אלה (אוגוסט 2014) ממש במסגרת תביעה שהוגשה בווינה, אוסטריה.

מקסימיליאן שרמס, סטודנט אוסטרי למשפטים העומד מאחורי תביעת ההמונים, טען במסגרתה כי הפעילות העסקית של החברה, הכוללת איסוף נתונים אישיים על המשתמשים באתר ומכירתם לצרכים פרסומיים, חורגת מהקבוע בהוראות החוק האירופי להגנה על מידע, ובכך פוגעת בפרטיות הגולשים באתר הפופולארי. בנוסף נטען, כי חברת פייסבוק מעבירה מידע רב אודות משתמשיה לסוכנות לביטחון לאומי האמריקאית (NSA), ובכך מסייעת בהפעלת תוכנית “PRISM” שמטרתה כריית מידע על אזרחים בארה”ב.

אתר האינטרנט “אירופה נגד פייסבוק”, אותו הקים שרמס לצורך התובענה, בישר לאחרונה (21/08/2014) כי בית המשפט למסחר בווינה שבאוסטריה, בחן את המקרה והורה על מטה החברה באירלנד, המספק שירותים לכ-80% מלקוחות החברה מחוץ לגבולות ארה”ב וקנדה, להגיב לאשמות בתוך מספר שבועות.

זמן קצר לאחר הודעתו של שרמס, כי התביעה פתוחה בפני כל משתמשי פייסבוק המתגוררים מחוץ לגבולות ארה”ב וקנדה, מילאה התביעה את מכסת התובעים האפשרית העומדת על כ-25,000 פרטים. כ-35,000 אלף משתמשים נוספים הביעו את רצונם להצטרף לתובענה, המבקשת פיצויי בסך 500 אירו לכל אדם שייכלל בה.

סקירה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

לאתר של מקסימיליאן שרמס לחץ כאן 

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.