בית המשפט העליון של אירלנד הקפיא לאחרונה (14.9.2020) החלטה של רגולטור הפרטיות האירי, לפיה נאסר על פייסבוק להעביר מידע אישי מאירלנד לארצות-הברית. הצו שניתן הינו צו ביניים זמני עד לדיון, שיערוך בית המשפט האירי בערעור שהגישה פייסבוק בעניין.

פייסבוק עתרה לבית המשפט העליון האירי בבקשה לבחון שוב את ההחלטה המקדמית של הוועדה האירית להגנת נתונים, לפיה המנגנון בו השתמשה פייסבוק להעברת נתונים מהאיחוד האירופי לארצות הברית פסול.

כזכור בחודש יולי 2020 קבע בית המשפט האירופאי לצדק (ה-CJEU) כי הסדר הPrivacy Shield – המאפשר לחברות אמריקאיות לקבל מידע אישי שמקורו באירופה, אינו חוקי ודינו להיפסל. קביעה זו נתקבלה, בין היתר, מאחר וקיים לדעת בית הדין קושי אינהרנטי בהגנה על המידע האישי כנדרש לפי תקנות הגנת המידע האירופאיות (ה-GDPR) בארצות הברית, נוכח מתן הגישה הכמעט מוחלט למידע לרשויות האכיפה אמריקאיות וסוכנויות המודיעין לצורכי מעקב. על רקע החלטה זו ניתנה החלטת הרגולטור האירי, שבית המשפט באירלנד הקפיא אותה בשלב זה עד לברור מקיף של הסוגייה.

פייסבוק טענה בבקשתה כי להבדיל מהפסילה של ה-Privacy Shield, הרי שמנגנון החוזים האחידים (StandardContractual Clauses (SCC)) תקף, כפי שאף קבע בית הדין האירופאי, וניתן דרכו להעביר מידע לחברות האמריקאיות, כפי שהיא פועלת. מדובר במנגנון הסכמי בין שני צדדים הקובע הוראות חוזיות אחידות לגבי השימוש וההגנה על המידע האישי. בית המשפט האירי יצטרך עכשיו להכריע אם אכן טיעון זה יכול לבסס את העברת המידע.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.