הצעת חוק פרטית שהונחה על שולחן הכנסת לאחרונה (30.11.2015), מציעה להקים בית משפט לענייני ספורט שירכז את כלל ההליכים בעבירות ובתובענות בתחום האלימות ספורט. במסגרת ההצעה, הצעת חוק בית המשפט לענייני ספורט, התשע”ו-2015 של חברי הכנסת יואל רזבוזוב, מיקי לוי, קארין אלהרר ועוד, מוצע כי תבוטל סמכותה הבלעדית של מערכת המשפט הפנימית של כל איגוד ספורט ולאפשר לאלו הטוענים כי יש בידיהם את היכולת להביא לשינוי בפסיקה שהתקבלה בתוך מערכת המשפט הפנימית, לערער לבית המשפט לענייני ספורט.

מטרת ההצעה הינה לרכז את ההליכים הנוגעים בספורט, לייעל את הטיפול במפגעים בספורט, להביא להתמקצעות של המערכת השיפוטית בתחום ולשפר את ההגנה באירועי הספורט השונים ובסוגיות הקשורות בספורט. זאת בעקבות הפיכת האלימות בספורט למכת מדינה ותוך ראייה כי משנה לשנה האירועים הופכים להיות קשים ואלימים יותר. ההצעה מבקשת ששופטים יתמקצעו בתחום הספורט ויבינו את השלכות ביצוע עבירות אלימות וגזענות בספורט ומבקשת לשנות את תפיסת הענישה והאכיפה של עבירות אלו המתרחשות באירועי ספורט, בדרך אליהם ובדרך מהם.

כיום, קיימות מספר בעיות במתכונת הנוכחית. ביניהן, בתי הדין המשמעתיים של ההתאחדויות ואיגודי הספורט הדנים את הקבוצות עצמן ומשליכים עליהן את האחריות על התנהגות האוהדים. כך נוצר מצב שהקבוצות משלמות את המחיר הכבד על ההתנהלות של האוהדים, ואילו האוהדים יוצאים ללא כל ענישה. הקמת בית משפט לענייני ספורט תביא למצב בו אותם אוהדים עבריינים יספגו ישירות את העונש. בנוסף, קיימת בעיה בכך שההתאחדות או איגוד הספורט שופטים את עצמם, דבר אשר מעלה תהיות בדבר אמינות וטוהר החלטות טריבונלים אלו.

על פי ההצעה, על אף ביטול סמכותה הבלעדית של מערכת המשפט הפנימית של איגודי הספורט, בית המשפט לענייני ספורט יפסוק לפי חוקי המדינה, תקנונים וקודים התנהגותיים הקיימים בארגונים, מתוקף חוק הספורט בהתאם לנהוג והמקובל בכל ענף וללא כפיפות או תלות לבעלי אינטרס.

אין ספק שמדובר בהצעה מהפכנית, שספק אם תעבור את השדולות שיפעילו ארגוני הספורט השונים כנגדה.

סקירה זו הינה מידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

לקריאת הצעת החוק המלאה לחץ כאן.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.