בשנים האחרונות נכנס לחיינו בסערה הרחפן – כלי טיס זעיר, נשלט מרחוק, בעל יכולות צילום והקלטה שהופכות אותו לאמצעי מעקב יעיל וחודרני במיוחד, המסוגל לאסוף מידע רגיש בכל עת, גם מבעד לקירות ומכשולים. בעקבות הפוטנציאל הרב לפגיעה בפרטיות הציבור, פרסמה לאחרונה (23.12.18) הרשות להגנת הפרטיות טיוטת הנחיה שנועדה להסדיר את היבטי הפרטיות בעת שימוש ברחפנים.

הרחפן, שהחל את דרכו כגאדג’ט פשוט המשמש להטסה כתחביב, הפך לכלי רב עוצמה המצויד בחיישנים שונים כמו מצלמות, מערכות תקשורת, בלוטות’, וכרטיסים חכמים שמאפשרים לאחסן מידע רב. כל אלה, בנוסף ליכולתו להימצא בכל מקום, הופכים את הרחפן לאמצעי ריגול שמהווה איום משמעותי על פרטיות הציבור. לאור זמינותם הגוברת של הרחפנים במגזר העסקי, הציבורי והפרטי, מדגישה הרשות בטיוטת ההנחיה את הסכנות המיוחסות לניטור מידע רגיש מן האוויר.

הטיוטה, שמהווה נדבך משלים להנחיות קודמות בנושא שימוש במצלמות אבטחה ומעקב, פונה באופן ישיר לכל מי שמפעיל רחפן למטרה עסקית, אך מבהיר כי יש לראות בעקרונות המסמך דוגמה גם למשתמשים הפרטיים. המסמך מנחה את מפעילי הרחפנים כיצד להתנהל בעת השימוש בהם. לפני הפעלת הרחפן יש לשקול את השימוש בו, ולהציע דרכים חלופיות לאיסוף המידע. אם הוחלט על השימוש, יש לעשות זאת תוך צמצום איסוף המידע על אנשים פרטיים ככל האפשר. הנחיות נוספות קובעות כי יש לנהוג בשקיפות (ליידע את הציבור כאשר מופעל מעליו רחפן) ולאבטח את המידע שנאסף על פי תקנות הגנת הפרטיות (אבטחת מידע), התשע”ז-2017, התקנות החדשות שנכנסו לתוקף במאי האחרון.

הרשות מדגישה את חומרת הסיכונים המאיימים על פגיעה בפרטיות כתוצאה ממעקב באמצעות רחפנים. לכן, כתנאי לשימוש ברחפן האוסף מידע אישי, נדרש כל מפעיל, ציבורי ופרטי כאחד, להצביע על הצדקה משמעותית: אינטרס לגיטימי משמעותי וכבד משקל, אשר התועלת מקידומו גוברת על הנזק הנגרם מפגיעה בפרטיות. ההצדקה הנדרשת תהיה משמעותית יותר ככל שטכנולוגיות האיסוף יהיו חודרניות יותר ובעלות פוטנציאל לאיסוף מידע אישי רגיש ולפגיעה חמורה בפרטיות.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.