30,000 ₪ נאלץ לשלם בעל הבלוג “המזבלה” שתבע את פייסבוק בגין הוצאת דיבה ופגיעה בשמו הטוב, וזאת משום שקישורים לאתריו נחסמו והוצגו כקישורי ספאם בלתי בטוחים. בית המשפט המחוזי בת”א דחה (12.12.2018) את תביעתו כשקבע שחסימת הקישורים מוצדקת ואינה מהווה פגיעה ישירה בתובע. בסיכום דבריה כתבה השופטת רחל ברקאי: “תביעה זו טוב היה לו לא הייתה מוגשת כלל”.

בלוג “המזבלה” שבבעלותו של דורי בן ישראל, פרסם פרטים אישיים אודות בכירים בחברת פייסבוק ישראל הכוללים טלפון, תמונות וכתובות מייל. בן ישראל הגיש את התביעה לאחר שפייסבוק חסמה קישורים המובילים לבלוג, ואף הזהירה בהודעה אוטומטית כי התוכן המבוקש אינו בטוח או שמדובר בספאם. בן ישראל טען שהודעה זו פוגעת בשמו הטוב ותבע פיצויים בגובה 100,000 ₪ בגין הוצאת לשון הרע.

מנגד, פייסבוק טענה שהיא רשאית לחסום קישורים לאתרים מתוקף הסכם תנאי השימוש אם אלה עוברים על כללי הקהילה, וכי מעשיו של בן ישראל הם בגדר הטרדה ופגיעה מכוונת בפרטיותם של עובדי החברה. עוד טענה פייסבוק כי התנהלותו של בן ישראל כללה לא אחת פעולות גידוף, הטרדה ואיומים נגד פייסבוק ועובדיה בתגובה לחסימת אתריו.

בפסק-הדין דחתה השופטת ברקאי את טענותיו של בן ישראל, וקבעה שלא הוכחה עוולת לשון הרע. עוד הוסיפה השופטת, שהודעת האזהרה האוטומטית אינה מהווה פגיעה בשמו הטוב, וזאת משום שקיימת הפרדה בין בן ישראל לאתרים אותם הוא מפעיל, וכן לא הוכחה כוונה לפגוע בבן ישראל באופן אישי. כמו כן, קבעה השופטת, שלפייסבוק עומדות הגנות “אמת דיברתי” ותום הלב, שכן המדיניות של פייסבוק מגדירה “ספאם” ככזה הכולל שימוש זדוני באתר פייסבוק, כפי שנעשה במקרה זה.

(ת”א 35377-03-17)

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.