מושל קליפורניה, גווין ניוסם, הציע כי חברות טכנולוגיות ישלמו ‘דיבידנד מידע חדש’ לתושבי מדינת קליפורניה תמורת הגישה לנתונים שלהם. “צרכני קליפורניה צריכים לקבל נתח מהשפע שממנו החברות נהנות בזכות הנתונים שלהם”, כך אמר בנאומו הראשון כמושל קליפורניה בשלישי האחרון (12.2.2019).

ניוסם, שנכנס לתפקידו לפני כחודש, אמר בנאומו כי חברות טכנולוגיה מרוויחות מיליארדי דולרים ומפיקות רווחים עצומים מהנתונים האישיים של לקוחותיהם, ולכן חשוב להגן על נתונים אלה. הצעת ‘דיבידנד המידע’ באה בעקבות חוק הגנת פרטיות הצרכן הקליפורני (CCPA) שעתיד להיכנס לתוקף בינואר 2020, ומקנה לתושבי המדינה זכות לעיין במידע אשר נאסף עליהם, לקבל את פירוט המקורות מהם נאסף המידע, את המטרות שלשמן נאסף המידע, לעקוב אחר העברתו לצדדים שלישיים וכן לדרוש הפסקה של העברת מידע ואף את מחיקתו.

מעבר להצעה זו, המושל לא ציין פרטים נוספים בנאומו, אך מספר מומחים טכנולוגיים מציעים כי חברות כמו פייסבוק וגוגל אכן צריכות לשלם לצרכנים על הנתונים שלהם.
אחד ממחבריה המובילים של הצעת החוק שהובילה לחוק הקליפורני, הסנטור הדמוקרטי בוב הרצברג, תיאר את התוכנית של ניוסם כ”נושא החם הבא בדיון על פרטיות ברשת”.

פייסבוק וגוגל טרם הגיבו להצעה זו.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.