החדשות של הימים האחרונים בישרו לנו כי גורמים לא מזוהים הצליחו לחדור למערכות לוקהיד מרטין, החברה שאחראית לפיתוח המטוסים המתקדמים ביותר בעולם. ממש כך.

על רקע הידיעה הזו התכנסה ועדה מיוחדת בכנסת, ועדה משותפת לועדת מדע וטכנולוגיה וועדת הכלכלה, לאשר את תקנות החוק הביומטרי. עם אישור התקנות החל למעשה, המרוץ לתחילת הפעלתו של החוק הביומטרי, זה שבחסותו ימסור כל אזרח בישראל את טביעת האצבע ותווי הפנים שלו לטובת מאגר ממשלתי, לצד הנפקת תעודת זהות ודרכון אשר ישאו בקרבם את הפרטים הרגישים האלה.

החוק הביומטרי יצא לאוויר העולם עוד בקדנציה של הממשלה הקודמת של הכנסת, כאשר עבר בשלהי תקופתה בקריאה ראשונה. מי שהוביל את המהלך היה שר הפנים באותה תקופה, ח"כ מאיר שטרית. כאשר החילה הכנסת הנוכחית רציפות על החוק, הועבר הדיון בו לוועדה המשותפת. מי שהוצב בראשה היה לא אחר מאשר ח"כ מאיר שטרית, מספסלי האופוזיציה. הצרוף הזה הוליד דיונים רצופים ואינטנסיביים בוועדה בראשותו, תוך נסיון להשתיק כל התנגדות לחוק, עד אישור החוק בוועדה ובמליאה, בעקבותיה.

מי שנכח באותם דיונים שניהל מאיר שטרית לא יכול היה להשתחרר מההרגשה ש"המשחק מכור". דווקא משרד הפנים והשר אלי ישי נראו משתרכים אחרי שטרית ששעט קדימה עם החוק. לביקורת שהעלתה ההתנהלות שלו השיב כי הוא פועל לטובת הענין.

החוליה החלשה של החוק היא ללא ספק מאגר הנתונים המרכזי שיקים משרד הפנים. מאגר כזה לא הוקם במרבית המדינות המתקדמות שהנחילו תעודה ביומטרית. שם הסתפקו בהטמנת הפרטים בתעודה עצמה והשוואתם עם המציאות, שעה שיש צורך לזהות את נושא התעודה. למתנגדים למאגר השיב שטרית שמאגר טביעות האצבע יהיה מהמאובטחים בעולם. בין היתר דיברו בוועדה שלו על פיצול המאגר לשני מאגרים, הצמדת קודים מוצפנים לכל טביעת אצבע שרק פיצוח שלהם, בעזרת המאגר השני, יוביל לזיהוי האזרח שמסתתר מאחורי טביעת האצבע ותווי הפנים.

למרות ההבטחות הגדולות, בחרה הממשלה לתמוך בגרסת התקנות המקוצרת יותר והפחות מאובטחת, זו  מבססת את הקמתו של מאגר אחד בלבד ולא שניים. ההצפנה עליה דיבר שטרית ירדה מדרגה. והנה, כמה אירוני, בשבוע שבו התכנסה הוועדה של שטרית בכנסת, התבשרנו על פריצת המאגר של לוקהיד מרטין. חברה שהתפארה ברמת האבטחה הגדולה של מאגר המידע שלה. אם מאגר כזה נפרץ, ספק אם יש מאגר שלא ייפרץ. הגיע הזמן ששטרית וחבריו לועדה שהוא הצליח לסדר לעצמו, ירדו ממגדל השן שלהם, ולא יפקירו את פרטינו ופרטיותנו לפורצי מחשבים מיומנים.

הבחירה של הממשלה במאגר אחד לנושא הביומטרי, היתה מקימה עליה את האופוזיציה בכל כנסת מתוקנת ובצדק. אי אפשר "למכור" לציבור חוק שמקים מאגר בעייתי כל-כך בטענה כי יהיה מאובטח, ואחר-כך לקחת כמה צעדים אחורה. ח"כ שטרית אמור להוביל את המתנגדים. גם היוקרה האישית שלו עומדת על כף המאוזניים. הוא היה מאלה שנופפו לנו עם אבטחת המאגר. זו היתה אמורה להיות שעת המבחן שלו. האם יקח את המושכות וינהיג את האופוזיציה למאגר היחיד, עם רמת האבטחה הפחותה? האם יבין סוף סוף את תפקידו ויוביל למהפך, הליכה נגד החלטת הממשלה ותמיכה בפיצול לשני מאגרים? אבל במבחן הזה הוא נכשל. הוועדה ברשותו אישרה את החלטת הממשלה.

אם הנושא שעל הפרק לא היה קריטי כל-כך לנו האזרחים, היה אפשר לשבת מהצד ולצפות בהתנהלות של שטרית כמו באיזה הצגה טובה. אבל ביום שבו יפרץ מאגר טביעות האצבע, המופע הזה יהפוך למופע אימים. נאבד אז, כולנו כאחד, את זהותנו. ההתנהלות של ההאקרים בעולם המחשב מוכיחה שהיום הזה אינו רחוק.

שיתוף
נמנה על המובילים בתחום ההגנה על הפרטיות, המידע האישי, אבטחת המידע וההתגוננות מפני מתקפת סייבר במשפט הישראלי. בנוסף לכך התמחה במקרקעין ומשפט מסחרי ועוסק אף בלשון הרע, זכויות יוצרים, חוזי IT, חתימה אלקטרונית, ליטיגציה מסחרית, התגוננות מפני תובענות ייצוגיות ודיני ספורט. משמש כבורר במסגרת סכסוכים עסקיים בתחום שונים, לרבות בתחום חוזים מסחריים, מקרקעין וספורט. חבר המועצה הציבורית להגנת הפרטיות במשרד המשפטים (2007-2012), יו"ר ועדת הגנת הפרטיות של לשכת עורכי-הדין בישראל (2006-2011), מרכז תחום הפרטיות בלשכה ונציג הלשכה בדיוני הכנסת בתחום הפרטיות, מאגרי מידע והאזנות סתר (2011-2015), חבר ועדת אנגלרד לבחינת השאלות הנוגעות לפרסום פרטים מזהים בפסקי דין והחלטות של בתי משפט (2011-היום). דיין בבית-הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי-הדין (2005-2010). מייסד הועדה למשפט וספורט בלשכת עורכי הדין והראשון שעמד בראשה (2003-2005), ועדה שפרסמה בחודש ספטמבר 2005 את דו"ח דן חי לשינויי חקיקה בתחום הספורט. מחלוצי העוסקים בתחום המשפט והספורט בארץ, תוך ייצוג עשרות רבות של ספורטאים, בעיקר כדורגלנים. מרצה מהחוץ במוסדות אקדמאים בנושא ההגנה על הפרטיות בישראל ודיני ספורט. תחומי עיסוק עיקריים: ייעוץ לבנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות, חברות פיננסיות, חברות סלולר וארגוני בריאות בנושאי פרטיות, המידע האישי, אבטחת מידע ומוכנות למתקפת סייבר, כולל ייצוג בפני הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים (רמו"ט). ייצוג בהליכים משפטיים בתביעות בנושאי פרטיות, האזנת סתר, נתוני תקשורת, אינטרנט, לשון הרע, מסרים שיווקיים על-פי חוק התקשורת ('ספאם'), זכויות יוצרים וספורט, לרבות בתובענות ייצוגיות. ייצוג בעתירות לבג"ץ, עתירות מנהליות צווי מניעה וצווי עשה. ייעוץ בנושא החתימה האלקטרונית וייצוג בעלי זכויות יוצרים וסימני מסחר בעסקות רישוי והליכים משפטיים. ייצוג ספורטאים בפני אגודות ספורט, התאחדויות ואיגודי ספורט בארץ ובפני הארגונים המרכזים את ענפי הספורט בעולם.