הרחק מתחת לרדאר של המחוקק בכנסת, כל מי שאמון על השמירה על הפרטיות שלנו והציבור בכללותו, מקימה המפקחת על הביטוח מאגר מידע גדול מימדים אשר יכלול את פרטי כל פוליסות הביטוח שנעשו על-ידי אזרחי ישראל מאז ומתמיד, תוך עדכון הרשימה אחת לחודש. ממש כך. המפקחת הנכבדה תדע עלינו בעוד זמן קצר כמעט הכול.

בהנחיה שהוציאה המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, לאחרונה היא מורה לכל חברות הביטוח המצויות תחת פיקוחה להעביר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, מידע לגבי כל מוצרי הביטוח שהן מוכרות שיכלול שם מלא ומספר תעודת זהות של המבוטח, מספר הפוליסה ופרטיה המלאים, כולל סוג מוצר הביטוח, סכום הביטוח וכדומה. למעשה, בלי שנרגיש, ידעו עלינו באגף שוק ההון כל דבר שיכול להעיד עלינו, שהרי מביטוח הדירה ניתן להבין כמה שווה הדירה שלנו ומה תכולתה, מביטוח הרכב ניתן לדעת כמה שווה הרכב והאם קיימת לגביו הלוואה שנלקחה לצורך רכישתו, מביטוח החיים ניתן להבין כמה אנחנו מרווחים ועוד ועוד מידע. האח הגדול מאגף שוק ההון.

את ההסכמה של האזרחים לאיסוף המידע ייקחו בחטף, ולמה? בהתאם להנחיה על חברות הביטוח יהיה לפנות לכל הלקוחות שלהן ולעדכן אותם, שהמידע שלהם הולך לעבור לאגף שוק ההון. ומי שלא ירצה בכך יצטרך להודיע בחוזר לחברת הביטוח על סירובו למהלך. הגיוני שרוב הלקוחות לא ישימו לב לפנייה הזו וכך תיגזר הסכמתם מחוסר תגובתם. בשפה המשפטית קוראים לזה: הסכמה מכללא הנלמדת מהתנהגות פסיבית, הסכמה שנחשבת לחלשה ביותר במדרג ההסכמות.

הנימוק למהלך התמוה הזה של המפקחת על הביטוח הינו רצונה של המפקחת לאפשר לכל אזרח להיכנס לממשק אינטרנט שיוקם במשרד האוצר, לראות בו את כל מוצרי הביטוח שרכש ולקבל החלטה מושכלת ביחס לכך, איזה ביטוחים לבטל, איזה לחדש ובאלו תנאים וכד’.

מנגד, המחיר לשירות שרוצה להבטיח לנו הממונה על הביטוח הוא ויתור על הפרטיות שלנו. שהרי אם המידע יהיה במשרד האוצר, הוא יוכל להגיע גם להרבה ידיים אחרות, כפי שידוע, שאם מרכזים מידע, הוא נגיש. קודם כל באופן חוקי – טלו למשל זוג בהליכי גרושים, אחד מבני הזוג רוצה לדעת את הפרטים על בן זוגו, פונה לבית המשפט ומוציא צו המורה לאגף שוק ההון להעביר את הפרטים. אבל ודאי יימצאו גם דרכים עקלקלות שיגיעו לאותו “תפוח רקוב”, שימצא במשרד האוצר, וישמח להעביר את הפרטים כנגד תמורה נאה. זה קרה במאגר מס הכנסה, זה קרה במאגר המשטרתי. אין סיבה שזה לא יקרה כאן.

המהלך הזה מרגיז במיוחד, לאחר שבתחום קרוב מאוד נמצאה דרך פוגענית פחות לרכז את המידע. בחודש יוני 2014 הקים משרד האוצר בגאווה גדולה את המסלקה הפנסיונית. וכך כתוב על המסלקה באתר משרד האוצר: “המסלקה הפנסיונית הוא פרויקט שיזם משרד האוצר כדי לאפשר העברת מידע מלא לגבי כלל החסכונות הפנסיוניים של כל אחד מאתנו. העברת המידע נעשית באופן מהיר וזמין בין כ-100 חברות ביטוח ובתי השקעות לביניכם ולמומחים הפנסיוניים שיכולים לייעץ לכם”.

ההבדל הוא שכאשר אזרח פונה למסלקה הפנסיונית ומבקש מידע, המידע נאסף מיד לאחר פנייתו (בדרך כלל תוך שלושה ימי עבודה), מועבר אליו במלואו ולא נשאר בידי משרד האוצר. כשמה כן היא – אין מאחורי המסלקה מאגר מידע. אז מדוע לא לעשות מסלקה של מוצרי ביטוח? לא ברור. או במילים אחרות: חלם. כמו בכל דבר במדינה, יתעוררו להבין את גודל הטעות רק אחרי שידלוף מידע מהמאגר החדש שיוקם וחבל שכך.

שיתוף
נמנה על המובילים בתחום ההגנה על הפרטיות, המידע האישי, אבטחת המידע וההתגוננות מפני מתקפת סייבר במשפט הישראלי. בנוסף לכך התמחה במקרקעין ומשפט מסחרי ועוסק אף בלשון הרע, זכויות יוצרים, חוזי IT, חתימה אלקטרונית, ליטיגציה מסחרית, התגוננות מפני תובענות ייצוגיות ודיני ספורט. משמש כבורר במסגרת סכסוכים עסקיים בתחום שונים, לרבות בתחום חוזים מסחריים, מקרקעין וספורט. חבר המועצה הציבורית להגנת הפרטיות במשרד המשפטים (2007-2012), יו"ר ועדת הגנת הפרטיות של לשכת עורכי-הדין בישראל (2006-2011), מרכז תחום הפרטיות בלשכה ונציג הלשכה בדיוני הכנסת בתחום הפרטיות, מאגרי מידע והאזנות סתר (2011-2015), חבר ועדת אנגלרד לבחינת השאלות הנוגעות לפרסום פרטים מזהים בפסקי דין והחלטות של בתי משפט (2011-היום). דיין בבית-הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי-הדין (2005-2010). מייסד הועדה למשפט וספורט בלשכת עורכי הדין והראשון שעמד בראשה (2003-2005), ועדה שפרסמה בחודש ספטמבר 2005 את דו"ח דן חי לשינויי חקיקה בתחום הספורט. מחלוצי העוסקים בתחום המשפט והספורט בארץ, תוך ייצוג עשרות רבות של ספורטאים, בעיקר כדורגלנים. מרצה מהחוץ במוסדות אקדמאים בנושא ההגנה על הפרטיות בישראל ודיני ספורט. תחומי עיסוק עיקריים: ייעוץ לבנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות, חברות פיננסיות, חברות סלולר וארגוני בריאות בנושאי פרטיות, המידע האישי, אבטחת מידע ומוכנות למתקפת סייבר, כולל ייצוג בפני הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים (רמו"ט). ייצוג בהליכים משפטיים בתביעות בנושאי פרטיות, האזנת סתר, נתוני תקשורת, אינטרנט, לשון הרע, מסרים שיווקיים על-פי חוק התקשורת ('ספאם'), זכויות יוצרים וספורט, לרבות בתובענות ייצוגיות. ייצוג בעתירות לבג"ץ, עתירות מנהליות צווי מניעה וצווי עשה. ייעוץ בנושא החתימה האלקטרונית וייצוג בעלי זכויות יוצרים וסימני מסחר בעסקות רישוי והליכים משפטיים. ייצוג ספורטאים בפני אגודות ספורט, התאחדויות ואיגודי ספורט בארץ ובפני הארגונים המרכזים את ענפי הספורט בעולם.