גם לסבתא לא מותר לעשות מה שהיא רוצה עם תמונות נכדיה. לא בהולנד, בכל מקרה. בית משפט שם הורה לסבתא למחוק תמונות של נכדיה ברשת הפייסבוק וברשת החברתית "פינטרסט", לאחר שמצא כי העלתה אותן ללא אישור ההורים.

הנושא הגיע לדיון בבית המשפט בהולנד לאחר שהאם תבעה את אימה (הסבתא של ילדיה), לאחר שהאחרונה סירבה למחוק את התמונות מהרשתות החברתיות. השופט קבע כי הנושא נמצא במסגרת תקנת הגנת המידע הכללית של האיחוד האירופי (GDPR). וקבע בצו כי יש להסיר את התמונות או לשלם קנס בסך של 50 אירו עבור כל יום בו היא לא מצייתת לצו ועד לקנס מירבי של 1,000 אירו.

בית המשפט הדגיש בפסק-דינו כי תקנת GDPR אינה חל על עיבוד נתונים לשימוש "אישי בלבד". עם זאת, הפטור הזה לא חל מכיוון שבמקרה הזה היה מדובר בפרסום רחב של תמונות במדיה החברתית, פרסום אשר העמיד את המצולמים בפני קהל רחב. ברשת הפייסבוק, לא ניתן להגביל את הפצת התמונות והן אף עשויות להגיע לידי צדדים שלישיים. אין ספק כי הקביעה בפסק הדין תפתיע רבים, אשר לא חושבים יותר מדי לפני שהם מצייצים או מפרסמים תמונות ברשת החברתית.

השאלה שעלתה ללא קשר למצב המשפטי, האם זה סביר שהאנשים שמפרסמים את התמונות ישקלו לפני האם אחד הגורמים שקשורים לתמונות יסרבו לפרסום? ולמעשה, הפעולה הסבירה והאנושית לעשות היא פשוט להוריד את התמונות. נראה כי אחרת המחיר כבד.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.