120,000 ₪ עלה ליעקב בוזגלו הביטוי “שקרן כרוני” שהטיח בכתב ערוץ הספורט מוטי פשכצקי. כך עולה מפסק-דין שניתן לאחרונה (3.10.2018) על-ידי בית משפט השלום בתל-אביב.

הכל התחיל מפרסום של פשכצקי, כי שחקן הכדורגל מאור בוזגלו סירב להצעה נדיבה להמשיך בקבוצתו הקודמת. כנגד פרסום זה, טען אביו וסוכנו של השחקן, יעקב בוזגלו, כי פשכצקי הוא “שקרן כרוני”, וחויב בגין כך, כאמור, לפצות את הכתב בגין הוצאת לשון הרע.

כל עיתונאי המפרסם ידיעה שמעוררת סערה ציבורית יודע שהוא חשוף לביקורות נוקבות. אם כן עולה השאלה היכן עומד הגבול בין מימוש חופש הביטוי של המבקר לבין פגיעה בזכותו לשם הטוב של הכתב? בסוגיה זו נדרש לדון בית המשפט וקבע שהתבטאויותיו החריפות של בוזגלו כלפי הכתב חרגו מגבולות חופש הביטוי, וכן השימוש במילת הגנאי “שקרן” מבטא ייחוס תכונות אופי, מציגו כרמאי וכמי שאינו נוהג לומר את האמת. כינויי הגנאי בהם נקב בוזגלו עלולים היו לפגוע בעבודתו של הכתב ועל כן מהווים לשון הרע.

בוזגלו, שפרסם את טענותיו במספר אמצעי תקשורת שונים, טען שדיבר אמת ופעל בתום לב (סעיפים 14-15 לחוק איסור לשון הרע) – ולכן עומדות לרשותו ההגנות כנגד הוצאת לשון הרע. אולם פשכצקי הצליח להוכיח שאכן התקיימה הצעה כזו מצד המועדון ושהשחקן אכן סירב. בנוסף, נקבע שפרסומו של בוזגלו חרג מהתחום הסביר, נכתב בלשון בוטה ומעליבה ואף הושמטו ממנה על ידו פרטים חשובים ולכן גם לא עומדת לרשותו הגנת תום הלב.

מלבד התביעה לפיצויים, דרש העיתונאי לחייב את בוזגלו להסיר את הפרסומים הפוגעניים מהרשת, אך בשל הזמן הרב שחלף (כשנתיים) מרגע הפרסומים ועד לרגע מתן פסק הדין לא מצא בית המשפט מקום לחייב את בוזגלו בהסרת התכנים או לפרסם מכתב התנצלות.

(ת”א 42636-01-17)

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.