הבית הלבן פרסם לאחרונה (01.11.2023) כי במסגרת כינוסה השנתי של ה-CRI (Counter Ransomware Initiative), יוזמה בינלאומית כנגד תוכנות כופר, הוחלט כי יש להחיל מדיניות משותפת בנושא ההתמודדות אל מול אתגרי הסייבר. ההחלטה התקבלה על ידי 50 מדינות, ביניהן נמנית מדינת ישראל.

במסגרת הכינוס הובהר כי יש לגבש מדיניות מוסכמת אשר תסדיר את כל הנוגע להתמודדות המדינות אל מול אתגרי הסייבר, ולאמץ המלצות של ה-FATF (Financial Action Task Force), כוח המשימה הפיננסי. גיבוש המדיניות נועד להתוות את גישת המדינות להתמודדות אל מול כלי הטכנולוגיה החדשניים, ובפרט בכל הנוגע לנכסים דיגיטליים וספקי שירותים קשורים לנושא, הכל במטרה לאפשר יכולת שיבוש מערכות תשלומים, מערכות שבאמצעותן מועבר תשלום לתוקפים.

על רקע זה, גובשה רשימה שחורה של ארנקים דיגיטליים אשר מעורבים בתוכנות כופר, ואף נכללה התחייבות לסייע למדינות החברות ב-CRI, אשר נפגעו ממתקפת כופרה.

כאמור, המדינות החברות ב-CRI הדגישו את חשיבות הלחימה כנגד אתגרי הכופרה, והובהר כי לצורך כך נדרש שיתוף הפעולה בין המדינות השונות. זאת כדי להגן על חברות מפני איומים אלו, היות וכלל סוגי החברות חשופות לסיכוני הכופרה, הן חברות הפועלות במגזר הפרטי מקומי והן חברות הפועלות בזירה הבינלאומית.

המדיניות המשותפת כוללת, בין היתר, שיתוף פעולה אשר במסגרתו ישראל תחנוך את ירדן בכל הנוגע לפיתוח יכולות, וזאת תוך שימוש בכלים המבוססים טכנולוגיית בינה מלאכותית אשר נועדה להתמודד עם איומי הכופרה. בנוסף, המדיניות כוללת השקת פלטפורמות שונות שמטרתן לאפשר שיתוף מהיר של מדדי איומים ובניית תשתית לטיפוח התקשורת בין מדינות החברות ב-CRI.

לסיכומו של דבר, נראה כי מדינות רבות מבינות שעליהן להתאחד על מנת שיוכלו להתגונן מפני אתגרי הסייבר.

שיתוף
mm
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה).