הסכם בדבר השארת זכויות יוצרים ליוצר יש לכבד. כך נקבע בפסק דין שניתן לאחרונה (13.10.2014) בבית המשפט המחוזי בחיפה, במסגרתו התקבלה תביעתה של הציירת והאמנית טל רינקוב נגד האסטרולוגית קרני צור קליין, בגין הפרת זכויות יוצרים של קלפי אסטרולוגיה שציירה הראשונה. בפסק דינה, הדגישה השופטת רבקה למלשטריך-לטר את החשיבות הרבה שבהסדרה מראש של הזכויות הקנייניות והרוחניות בין צדדים המתקשרים בהסכם.

התובעת, אמנית ובעלת גלריה וסטודיו לאמנות וציור, התקשרה עם הנתבעת העוסקת בתחום האסטרולוגיה, בהסכם ליצירת חפיסת קלפים לטובת עסקיה של האחרונה. ההסכם קבע כי רינקוב לא תקבל כל תמלוגים ממכירות הקלפים, אולם הזכויות על הציורים יישארו בידה. כמו כן ההסכם פירט את השימושים האפשריים של האסטרולוגית בציורים וקבע כי כל שימוש שלה בקלפים מחויב בנשיאת שמה וחתימתה של הציירת, הצגת כתובת אתר האינטרנט שלה ופרסום דרך ההתקשרות עימה.

חרף החתימה על ההסכם ובניגוד לאמור בו, זמן קצר לאחר השלמת הציורים החלה הנתבעת להציגם בעסקיה השונים, בהם אתר האינטרנט בבעלותה, באתר פייסבוק ועוד, תוך השמטת שמה של התובעת ודרכי ההתקשות עימה. נוסף על כך, חתימת התובעת הוצגה באותיות זעירות באופן השולל כל קרדיט ממשי ליצירתה. הנתבעת אף הגדילה לעשות, והציגה עצמה במספר הזדמנויות כ”יוצרת הקלפים” ובמקרה נוסף אפשרה לאסטרולוגית נוספת לעשות שימוש בקלפים כבשלה, ללא מתן כל קרדיט לתובעת.

אל מול טענותיה של התובעת לפגיעה בזכויות היוצרים ביצירתה ושלילת כל זכות כלכלית שיכלה לנבוע מהן, הנתבעת טענה כי יש לראותה כיוצרת משותפת לציורי הקלפים, שכן היא הנחתה ותדרכה את הציירת בעת ביצירת הקלפים. מנגד טענה התובעת, כי היא שהחליטה מה יצויר בכל קלף וכי למעט שיחות אגביות על משמעותם של הקלפים השונים, לנתבעת אין יד ורגל ביצירתם.

השופטת למלשטריך-לטר ציינה כי מודל של “יצירה משותפת”, הנוצרת בידי כמה יוצרים באופן בו לא ניתן להבחין בחלקו של כל אחד מהם ביצירה, אמנם קיים במשפט הישראלי, אולם נוכח פעולותיה השוליות של הנתבעת ומשום שההסכם ביניהן קבע מפורשות כי יש לראות את התובעת כ”אם” היצירה, אין לראות בנתבעת כיוצרת משותפת.

השופטת הוסיפה וציינה כי חרף העובדה שקליין היא שיזמה את הרעיון לפרויקט כולו ואף שילמה בעבורו, הזכויות בציורים, כפי שקובע החוק וכפי שנקבע בהסכם נותרו בידי הציירת. כך, בהצגת הציורים כציוריה שלה וללא מתן קרדיט ראוי לתובעת, הפרה קליין את זכויותיה של רינקוב.

סקירה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

לפסק הדין המלא לחץ כאן 

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.