ארגון המדינות המפותחות, ה- OECD עדכן לאחרונה (10.09.2013) את העקרונות והקווים המנחים לפרטיות שנקבעו על ידו בשנת 1980, זאת לאחר שנתיים של דיונים ארוכים שהתקיימו בראשותה של נציבות הפרטיות של מחוז אונטריו שבקנדה.

הדיונים להתוויית העקרונות נערכו בהשתתפותם של אנשי אקדמיה מובילים בתחום הפרטיות, רגולטורים מעשרות מדינות, ארגוני זכויות אדם ונציגי חברות פרטיות שנוגעים בתחום. בדיונים אלו השתתפה מטעם מדינת ישראל- הרשות למשפט וטכנולוגיה, אשר אף ניהלה את המפגש הראשון של הוועידה שהתקיים בירושלים במהלך שנת 2010. הצורך בביצוע העדכון הינו ברור – ההתפתחות הטכנולוגית המואצת והבלתי פוסקת (כדוגמת טלפונים חכמים, אפליקציות, מנועי חיפוש) אשר שינתה את פניה רבות משנת 1980 ועד היום.

הקווים המנחים שהותוו במסגרת העדכון מביאים לידי ביטוי את הגישות לפרטיות של המדינות החברות ב-OECD, אשר גישרו בין התפיסות המרכזיות והעיקריות לפרטיות הרווחות בעולם, בין התפיסה האמריקאית לפרטיות “המתירנית” והפרקטית אשר מעודדת שירותים מבוססי מידע אישי וכלכלת מידע רבה ובין הגישה האירופאית ה”שמרנית” יותר להגנה על המידע האישי.

שני הנושאים העיקריים והכלליים, אשר הובאו לידי ביטוי ובהם התמקד המסמך המתווה, הינם-
התמקדות ביישום מעשי של הגנה על הפרטיות באמצעות גישה המעוגנת ב”ניהול סיכונים” של הארגונים במדינות השונות והתמקדות בצורך, לנקיטת מאמצים על ידי הארגונים במטרה לטפל בממד הגלובלי של הפרטיות, באמצעות פעולות הדדיות משותפות והגברת שיתוף הפעולה בין הרשויות הפרטיות העצמאיות במדינות השונות (דוגמת רמו”ט).

על קצהו של המזלג- חלק מההנחיות שהובאו לידי ביטוי במסמך דורשות מהמדינות החברות להקים ולנהל רשויות אכיפת פרטיות, כמו גם, להשקיע משאבים ומומחיות טכנית דרושה כדי להפעיל את סמכויותיהם בצורה יעילה ולקבל החלטותיהם על בסיס אובייקטיבי. המסמך ציין כי מדובר בתחום חדש של רגולציה, הדורש פיקוח על ידי מחלקה חדשה של רגולטורים, אשר תהא ספוגה לא רק במשפט אלא גם בידע טכנולוגי קריטי להתקשרות עם תרחישי ניהול נתונים.

בנוסף, ההנחיות המתוקנות מורות לארגונים במדינות השונות להקים ולנהל תוכניות של פרטיות באמצעות אמצעי הגנה מתאימים, המבוססים על הערכת סיכוני פרטיות. כמו כן, על המדינות החברות ב-OECD לנקוט בפעולות אקטיביות בכדי לקדם את חינוך והעלאת מודעות, פיתוח כישורים וקידום אמצעים טכניים שמטרתם לסייע להגן על הפרטיות.

להנחיה המלאה של ארגון ה-OECD  לחץ כאן.

הערה:
סקירה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.