17 ביולי 2024 17:07

השמצות חסרות בסיס ברשת הפייסבוק – לשון הרע!

בית הדין האזורי בבאר שבע (בשבתו באילת) קבע לאחרונה (12.06.14) כי פרסום השמצות ברשת הפייסבוק כלפי מי שנטען שהיו מעבידים לשעבר, מהווה לשון הרע.

הנתבעים, שני אחים, אשר עבדו כיחצ"נים במועדון "ריברו" באילת. התובעים הינם בעלי מניות בחברה המפעילה את מועדון הריברו. התובעים הינם אף הבעלים והמנהלים של מספרה בשם "צנזורה", גם היא באילת.

לטענת הנתבעים, התובעים לא שילמו שכרם עבור עבודת יחצנות שביצעו עבור מועדון הריברו. לפיכך, הם פרסמו ברשת הפייסבוק שני פוסטים, בהם הם מכנים את התובעים "צמד נוכלים", "סמרטוטי רצפה" וכן ביקשו כי: "כל מי שמסתפר שם (במספרת "צנזורה") יכיר ויידע איפה הוא משאיר את הכסף שלו ויותר מזה היכן הוא שם את ראשו".

הנתבעים טענו כי הם פרסמו את הדברים מתוך מצב של כעס ורוגז, וכי הם הביעו מחאה לגיטימית ברשת הפייסבוק – רשת חברתית קלילה ולא מחייבת. הנתבעים אף טענו, כי אם יש לשון הרע בפרסומיהם, הרי שזו חוסה תחת הגנת "אמת הפרסום" כפי שהיא עולה מסיף 14 לחוק איסור לשון הרע.

השופט יוסף יוספי פסק, כי פרסומיהם של הנתבעים חרגו מגבול הפרסום הסביר, אותו ניתן לא להכליל תחת מטריית לשון הרע ברחבי האינטרנט. זאת, על אף שמדובר ברשת הפייסבוק, שם כידוע ישנה מחלוקת לגביי התנאים בהם אמירה עומדת בדרישת החוק ומוגדרת כפוגעת. לשיטת השופט יוספי, האינטרנט הינו כיכר העיר החדש, לפיכך מה שנאמר בו עלול לפגוע ולגרום נזק כאילו נאמר בפני קהל רב.

עוד הוסיף השופט, כי ברור לו שהדברים לא נאמרו בעידנא דרתיחא, שכן הנתבעים הוסיפו לשדרג, ולשכתב את הפוסט על תגובותיו וכן לעודד את קוראי הפוסט להמשיך ולהגיב.

השופט יוספי אף קבע כי מאחר שכשלו הנתבעים להוכיח כי אכן הם רומו על ידי התובעים מחד, ומשהוכיחו התובעים כי הנתבעים ידעו שלא הם היו מעסיקיהם בפועל במועדון – מאידך, אף לא עמדה לנתבעים הגנת תום הלב או הגנת אמת הפרסום.

לסיכום, פסק השופט כי על הנתבעים לפצות את התובעים בסכום של 16,000 ₪, ובהתחשב בסכום הפיצוי הנמוך  (כעשרה אחוז) לאור הסכום שנתבע, נפסק כי כל צד יישא בהוצאותיו.

לקריאת פס"ד המלא לחץ כאן

סקירה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

שתפו את הפוסט:

Facebook
Twitter
LinkedIn

העברת מידע לחו"ל – טיוטת גילוי דעת של הרשות להגנת הפרטיות

הרשות להגנת הפרטיות פרסמה לאחרונה (08.07.2024) טיוטת גילוי דעת בנושא העברת מידע אל מחוץ לישראל, בהתאם לתקנות הגנת הפרטיות (העברת מידע אל מאגרי מידע שמחוץ ...

תוארך תקופת ההתיישנות בתביעות על פגיעה בפרטיות

מאת: צוות דן חי ברשת ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת החליטה לאחרונה (14.07.2024) להאריך את תקופת ההתיישנות עבור תביעות בגין פגיעה בפרטיות משנתיים לשבע ...

הרשות להגנת הפרטיות: המלצות שימוש בתגי איתור

הרשות להגנת הפרטיות פרסמה לאחרונה (11.07.2024) המלצות לשימוש בטוח ומאוזן בתגי איתור, כגון AirTag של חברת אפל. מדובר בתגים המאפשרים למשתמשים לעקוב אחר מיקומם של ...

תיקון 14 לחוק הגנת הפרטיות: סמכות מתן צו הפסקת עיבוד מידע וצו מחיקת מאגר אושרה בוועדת חוקה

ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת מתקדמת לקראת סיום הכנת תיקון 14 לחוק הגנת הפרטיות לקריאה שנייה ושלישית. ביום ראשון האחרון (23.06.24) התקיים בוועדת החוקה ...
דילוג לתוכן