האם חיטוט בעמוד הפייסבוק של אדם מהווה פגיעה בפרטיותו, כפי שהיא קבועה בסעיף 2(1) לחוק הגנת הפרטיות, הקובע כי אחת מדרכי הפגיעה בזכות לפרטיות הינה "בילוש או התחקות אחרי אדם, העלולים להטרידו, או הטרדה אחרת". בית משפט השלום בכפר-סבא השיב לאחרונה (09.08.2022) על שאלה זו בחיוב.

פסק-הדין ניתן בעניין אברהם קליימן בתביעה שהגיש נגד אפרת קלש (הנתבעת 1) ואחרים. כפי שתואר בפסק-הדין בתאריך 12.12.20 פעל התובע במסגרת "כח למניעת הפרות סדר" שהשתתף בהפגנת מחאה בתל אביב. למחרת התברר לתובע כי הנתבעת 1 (קלש) פרסמה בגנותו פרסומים ברשת החברתית "פייסבוק", כולל פרסום פרטיו ותמונות משפחתיות מעמוד הפייסבוק הפרטי שלו בהם מופיעים גם בני משפחתו, אשר תמונותיהם טושטשו.

בית המשפט מצא כי בפרסום היה כדי לשון הרע, אך גם פגיעה בפרטיות, בכך שהנתבעת חיפשה בעמוד הפייסבוק של התובע את התמונות בהן עשתה שימוש. השופט איתי רגב נימק: "מצאתי כי יש בפרסום משום בילוש והטרדה אחר התובע (שהרי התמונות נלקחו מהעמוד האישי של התובע, אותו טרחה קלש לחפש ואליו טרחה להיכנס, ויש להניח כי גם נדרש חיפוש בתוכן שבעמוד לשם מציאת התמונות המתאימות והעתקתן לפרסום בפוסט של קלש), וככאלה, מהווים פגיעה בפרטיותו של התובע. הטרחה הנוספת אותה טרחה קלש, של טשטוש הפנים, מצמצמת את היקף הפגיעה ומעמידה על רף נמוך'.

(ת.א. 22616-02-21)

שיתוף
mm
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה).