הרשות להגנת הפרטיות פרסמה בעמוד הפיייסבוק שלה כי במסגרת פעולת אכיפתה כנגד חברת "דאטה אונליין" בגין שורת הפרות של חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981, הוטל על החברה קנס בסך 320,000 ש"ח.

על פי פרסום הרשות, חברת "דאטה אונליין" הציגה עצמה בפני הגופים ששכרו את שירותיה, כבעלת מאגר חוקי ורשום בהתאם להוראות החוק, ולאחר מכן סחרה החברה בנתונים שהועברו אליה מאותם גופים.

הרשות קבעה שהחברה הפרה את הוראות חוק הגנת הפרטיות, בין היתר מאחר ועשתה שימוש וסחרה במאגרי מידע בניגוד למטרה שלשמה הוקמו המאגרים. זאת מאחר והחברה לא רשמה את מאגרי המידע שבהם החזיקה. כמו כן, הרשות טענה כי ייתכן ולקוחות חברת "דאטה אונליין" מחזיקים במידע אישי שהחזקתו והשימוש בו אסור, וזאת מאחר והחברה אספה אותו באופן לא חוקי.

הקנס שהטילה הרשות כנגד חברת "דאטה אונליין" הינו חריג ב"נוף הקנסות" האופייני לרשות להגנת הפרטיות, אך עדיין נמוך משמעותית מאלה המוטלים על ידי רשויות מקבילות במדינות האיחוד האירופאי.

למותר לציין כי במידה ותיקון 14 לחוק הגנת הפרטיות היה מאומץ על ידי המחוקק, לרשות הייתה יכולת להטיל קנסות כבדים משמעותית מאלה שניתנו. זאת מאחר ותיקון 14 לחוק, שבין היתר מרחיב את סמכויות האכיפה של רשם מאגרי המידע, מאפשר להטיל כנגד הפרות החוק עונש מאסר של עד 5 שנים, וכן קנסות שיכולים להגיע במקרים מסוימים גם למיליוני שקלים.

פרסומה של הרשות להגנת הפרטיות מלמד על חשיבותה של חובת זהירותם של העוסקים בשימוש במידע, וכן על היכולת והאמביציה הרבה של הרשות לאכוף את ההפרות שתחת סמכותה ולהטיל סנקציות בהתאם.

שיתוף
mm
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה).