הצעת חוק חדשה אשר הונחה על שולחן הכנסת ביום 23.1.2023 ביוזמתו של חבר הכנסת ואליד אל הואשלה, חבר כנסת מטעם הרשימה הערבית המאוחדת, מבקשת להילחם בתופעת פרסום פרטים אודות זהותם של הרוגים או נפגעים, טרם יודעו קרוביהם בעניין.

ככל והצעת החוק תתקבל, תהיה זו פגיעה בפרטיותו של הנפגע במידה ויתפרסמו פרטיו טרם ניתנה הסכמתו או טרם נודע לבן משפחה מדרגה ראשונה אודות פגיעתו. על פי החוק, פרטים אסורים לפרסום הינם "שם, תמונה או כל פרט מזהה אחר".

הכרה בפרסום זה כפגיעה בפרטיותו תעמיד לזכותו של הנפגע את האפשרות לתבוע לפיצויים, ואף לפיצויים ללא הוכחת נזק לאחר פרסום כאמור. עם זאת, הצעת החוק מפרטת מספר הגנות לזכותו של המפרסם, וביניהן מקרה בו הפרסום היה בתום לב, הפרסום נעשה למטרה כשרה או הפרסום בעל עניין ציבורי מיוחד.

הצעת חוק דומה בעיקרה הונחה על שולחן הכנסת העשרים וארבע על ידי חבר הכנסת ישראל אייכלר , הצעות חוק זהות הונחו על שולחן הכנסת העשרים וארבע על ידי חברי הכנסת ינון אזולאי ומשה ארבל, ועל שולחן הכנסת העשרים וחמש על ידי חבר הכנסת ינון אזולאי.

שיתוף
mm
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה).