בשנים האחרונות אנו נחשפים למקרים חמורים של התעללויות בפעוטות, ילדים וחסרי ישע במוסדות חינוך ומעונות בהם הם שהו. ברבים מאותם המקרים, החשיפה התאפשרה באמצעות האזנות של ההורים לנעשה באותם מוסדות אלה רק לאחר שעלה החשד להתעללות. על פי המצב החוקי כיום, אותה האזנה של ההורים נחשבת ל"האזנת סתר שלא כדין" העשויה להיחשב כראייה פסולה בבית המשפט, ואף כעבירה פלילית בנסיבות מסוימות.

משכך, נראה כי במצב הנוכחי, הדרך היחידה להביא לגילוי האמת עשויה להחשיב את אותם הורים לעבריינים וזאת עקב הצורך להגן על היקרים להם.

הצעת החוק חדשה אשר הונחה לאחרונה (16.01.2023) על שולחן הכנסת לדיון מוקדם, מבקשת לייצר חוקיות להאזנת סתר במצב בו יש חשד להתעללות בילד או חסר ישע וקובעת כי בהתקיים אותו חשד, היא אינה אסורה ומהווה ראיה כדין. מאחר שהונחו על שולחן הכנסת הצעות חוק זהות ידי חבר הכנסת אופיר כץ מהליכוד, הצעת החוק הנוכחית לא נבדקה מחדש על ידי הלשכה המשפטית של הכנסת.

הצעת החוק מבקשת להגביל את פעולות ההאזנה, שכן יש צורך לאזן בין החשש להתעללות לבין פרטיותם של עובדי הגנים והמעונות שעומדת בסכנה. על כן, נראה כי הצעת החוק עלולה להביא לפגיעה מהותית בפרטיותם של העובדים באותם מוסדות.

שיתוף
mm
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה).