הסוף להפצת השמועות ברשת? יתכן. הצעת חוק שיזם יושב ראש ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, ח”כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), לפני כשלוש שנים, עולה שוב על סדר היום בדיון מיוחד שיתקיים (26.11.2018) בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת בנושא.

ההצעה של ח”כ סלומיאנסקי מבקשת לנסות למגר את התופעה, בה קרובי משפחה מגלים על מות יקיריהם ברשתות החברתיות, לאחר שגולשים לא מתאפקים, ומפיצים את שמות ההרוגים והפצועים בוואטסאפ או בפייסבוק עוד לפני שניתן אישור לפרסומם.

לעתים המידע מדויק וגורם עוגמת נפש רבה לקרובי הנפגעים, המגלים על כך בדרך לא דרך, אך לפעמים מדובר בשמועות שווא, הגורמות אף הן לשיברון לב.

לפי הצעת החוק של חבר הכנסת סלומיאנסקי, תיאסר כליל הפצת מידע כזה עד שתצא הודעה רשמית בנושא. הפרת החוק תגרור קנס כספי בגובה 14 אלף שקלים ואף ניתוק של הטלפון הסלולרי.

הצעת החוק מעלה על הפרק את סוגיית חופש הביטוי, שתפגע ככל ותתקבל ההצעה. מנגד, קשה לחלוק כי העיקרון בבסיס ההצעה הוא שיש לתפוס את הרשתות החברתיות ככלי תקשורת לכל דבר ועניין, ומשכך מה שאסור בכלי התקשורת המסורתיים צריך להיות אסור גם בהן.

 

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.