נושא הפרטיות תופס תאוצה כבר כמה שנים, אולם נדמה שב-2020 הנושא תפס כל כך הרבה תאוצה, עד שאנחנו, האנשים ברחוב, הבנו עד כמה זה נוגע לנו. אם בעבר הבנו כי המידע האישי הוא משאב המשמש את חברות הטכנולוגיה, היום אנו מבינים כי הוא בשימוש חוצה משק. אם בעבר הבנו כי המידע האישי שווה כסף, היום אנו מבינים כי הוא ראוי להגנה.

מה הפך את שנת 2020 לשנת מפתח? אין ספור אירועים. ענקיות הטכנולוגיה הובאו בזו אחר זו למשכן הקונגרס לחקירות צולבות, בראשית בענייני תחרות, דרך פגיעה בפרטיות ועד השילוב של היעדר תחרות יחד עם שימוש במידע אישי. חברת שירביט זכתה למצעד תקשורתי לאור אירוע אבטחת מידע, אשר הבהיר לנו כי מידע אישי מצוי גם במקומות אשר לא בהכרח שמים אותו בפוקוס הצמיחה העסקי שלהן, במקומות אשר כל אחד ואחד מאיתנו פוגש בין אם הוא רוצה או לא.

נושא שזכה לפחות התעניינות תקשורתית הוא העברת מידע בין מדינות, עם ביטול מגן הפרטיות שאפשר העברה קלה יחסית בין האיחוד האירופי לחברות בארה״ב, ובחינה מחודשת של ההכרה בישראל על ידי האיחוד האירופי כמדינה בעלת סטנדרט מספק. לאחרון, משמעויות כלכליות אדירות עבור המשק הישראלי.

מלבד אלו, נושא אשר אתו פתחנו את השנה ואיתו אנו פותחים את השנה הנוכחית, דליפת פנקס הבוחרים, הכולל מידע אישי כמעט על כולנו, מאפליקציית אלקטור אשר הייתה בשימוש בסבב הבחירות של 2020. אירוע זה ממחיש טוב מכולם כיצד נושא הפרטיות אינו שמור עוד לענקיות הטכנולוגיה. למעשה, מעולם לא היה.

מדינת ישראל חייבת להביא את המידע שלנו והסדרת השימוש בו, לעדיפות עליונה. מספר רב של הצעות חוק יושבות בקנה וממתינות לעלות על סדר היום, האיחוד האירופי בוחן אותנו בעניין, וקצב אירועי אבטחת המידע עולה ועולה. 2021 חייבת להיות מוקדשת לפרטיות, של כולנו.

שיתוף
מרכז תחום הדיגיטל וטכנולוגיות מידע מתקדמות. טרם הצטרפותו למשרד, התמחה במשרד עוה"ד ברקמן וקסלר בלום ושות'. תחומי עיסוק עיקריים ליווי וייעוץ בתחומי הטכנולוגיה, החל ממערכות ביג דאטה, למידת מכונה ועד בינה מלאכותית (AI); התבססות על מידע אישי אגב שימוש בטכנולוגיות מידע מתקדמות אלה והסדרת שימושים בקניין רוחני בתחום . הקניית דרכי פעולה משפטיות בתחום הדיגיטל ללקוחות המשרד בהתבסס על הדין הישראלי, האירופי והאמריקאי, ליווי פרויקטים בתחום הדיגיטל והטמעתם, ניסוח הסכמי משתמשים ומדיניות פרטיות לאתרים ואפליקציות, וליווי פעילות של גופים שונים – החל מהגופים הגדולים במשק ועד חברות סטארט אפ בתחילת דרכן. שותף בליווי חברות, מסטארט-אפים בתחילת דרכם ועד חברות גדולות, בנושא הטיפול במידע, הסדרת דרכי איסופו, שמירתו, העברתו ומסחורו; מתן חוות דעת בנושאים אלו, ניסוח הסכמים, הן על הפן המסחרי שבהם והן בהיבטי המידע, הפרטיות והסייבר, בכלל זה הסכמי התקשרות, הסכמי לקוחות והסכמי מיקור חוץ. נוכח עיסוקו בעבר, בעל ניסיון עשיר בתחום השיווק הדיגיטלי; ניהול תוכן ברשתות חברתיות, עריכת קמפיינים, פילוחי קהל וביצוע ניתוחים שונים. בוגר הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי של אוניברסיטת תל אביב.