אירופה מעוניינת לאפשר העברת מידע אישי לארצות-הברית. השאלה היא רק איך. כך עולה מהדיונים שנערכים בימים אלו בין משרד המסחר האמריקני והנציבות האירופית, כפי שפרסם משרד הסחר האמריקני. בדיונים אלו מנסים הצדדים להעריך את הפוטנציאל ליצירת מסגרת משופרת של מגן פרטיות של האיחוד האירופי וארה”ב, כדי לעמוד בפסק הדין שניתן ב-16 ביולי בבית המשפט לצדק של האיחוד האירופי (CJEU) בפרשת שרמס II.

כזכור בהחלטה דרמתית של ה CJEU -(בית המשפט האירופאי לצדק)- החלטה מספר C-311/18 מיום 16.7.2020, הוחלט כי הסדר ה-Privacy Shield , אשר אפשר לחברות אמריקאיות לקבל מידע אישי שמקורו באירופה, אינו חוקי ודינו להיפסל.

ההחלטה ניתנה בהמשך לתלונה של מקס שרמס שהוגשה אי שם בשנת 2015 נגד פייסבוק הממוקמת באירלנד, על העברת המידע אל פייסבוק בארצות הברית. בהחלטה שניתנה ביחס לתלונה הקודמת, נפסל הסדר ה- Safe Harbo אשר אפשר לחברות משטחי האיחוד האירופי להעביר את המידע אל חברות אמריקאיות, אותו למעשה החליף הסדר ה- Privacy Shield. עתה מנסים, כאמור, למצוא הסדר חדש.

בהמשך למאמצים למציאת ההסדר החדש הודיעו הצדדים (10.08.2020) כי הם “מכירים בחשיבותו החיונית של הגנת מידע ובחשיבות העברת נתונים חוצה גבולות לאזרחים ולכלכלות שלנו”.

משרד המסחר האמריקני הודיע בתוך כך, כי ימשיך לנהל את תוכנית מגן הפרטיות, כולל ריכוז הגשות להסמכה עצמית והסמכה מחדש למסגרות מגן הפרטיות, תוך שמירה על רשימת מגן הפרטיות. המשרד פרסם שאלות נפוצות באתר שלו לגבי עתיד התוכנית ומענה עליהן.

הרשויות המקומיות של האיחוד האירופי לא מעכבות או משהות את אכיפת החלטת ה- CJEU, אולם יש כבר דעות שונות על משמעות ההחלטה בפועל. לאחר שיגובשו הדעות בנושא, צפויה, ככל הנראה, לצאת הנחיה בנושא של המועצה האירופית להגנת נתונים.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.