17 ביולי 2024 17:10

המחוזי ת"א: זכות הפרסום של בר רפאלי נפגעה – סאני תקשורת תפצה בסכום של 400,000 ₪

תביעתה של דוגמנית הצמרת בר רפאלי נגד חברת התקשורת סאני ונגד אברהם זיתן, סמנכ"ל השיווק של החברה לשעבר, הגיעה לאחרונה לסיומה (16.10.2013), בפסק דין מפורט שניתן בבית המשפט המחוזי בתל-אביב על ידי כבוד השופט אבי זמיר. בשורה התחתונה, פסק הדין זיכה את רפאלי בפיצוי של 400,000 ₪ על פגיעה בזכות הפרסום שלה.

הרקע לסכסוך נתגלע במהלך שנת 2006 בעת שחברת סאני פנתה לרפאלי לצורך ביצוע קמפיין פרסומי רחב היקף- במטרה לקדם מכירות של מכשיר סלולארי אותו ביקשה לשווק. לצורך כך, נחתם בין הצדדים הסכם, בו נקבע כי במסגרת הקמפיין תשתתף רפאלי בשני ימי צילומים עבור פרסום של המוצר למשך 4 חודשים.

שנתיים לאחר הצילומים, במהלך שנת 2009, הגישה רפאלי נגד חברת סאני תביעה בסך של 4.4 מיליון שקל, במסגרתה טענה כי האחרונה הפרה באופן בוטה את התחייבויותיה כלפיה, חדרה לפרטיותה ופגעה במוניטין שצברה ופעלה בניגוד לסעיפי חוזה ההתקשרות ביניהם.

לשיטתה של רפאלי חלק מהצילומים שנלקחו במהלך ימי הצילומים נלקחו בלי הסכמתה וללא ידיעתה ולא היו ראויים להיחשף בפני הציבור. לטענתה בעצם פרסום זה נוצרה פגיעה חמורה בפרטיותה, מבלי שהצילומים עברו עריכה כלשהי כדי לשמור על צניעותה ולמנוע פגיעה בכבודה. עוד טענה כי במהלך ימי הצילומים צולמה ללא ידיעתה בכמה הזדמנויות ל’סרט נוסף’ שהועלה לאחר מכן לצפייה ישירה באתר ’תפוז’ ובאתר "לילה". בנוסף לכך, טענה כי סרט הפרסומת בו צולמה הופיע בבתי הקולנוע בניגוד להסכם שנחתם בין הצדדים, לפיו, קבעו הצדדים מספר מדיות בהם רשאית החברה לפרסם את סרט הפרסומת, שבתי קולנוע לא נכללו בהם.

חברת סאני לעומת זאת, הגישה נגד רפאלי תביעה שכנגד על סה"כ של 2,015,000 ₪, בטענה של פגיעה בקמפיין הפרסומי ובעילה של לשון הרע, בעיקר בשל פניית בא כוחה של רפאלי אל חברת סמסונג הקוריאנית תוך פירוט טענות קשות כנגד החברה. עוד טענה החברה, כי הצדדים הסכימו כי סרט הפרסומת וצילומי הסטילס יפורסמו "בכל מדיות הפרסום המקובלות".

בית המשפט פטר את הנתבע 2, אברהם זיתן, מאחריות אישית לנזקיה של רפאלי, תוך שקבע כי התנהגותו לא הייתה נגועה בתרמית או בחוסר תום לב. כן קבע בית המשפט, לעניין טענתה של רפאלי בדבר הפגיעה בפרטיותה נגד חברת סאני, כי מאחר ולא הוצג בפניו סרט הפרסומת שפורסם בשידור הישיר באתרי האינטרנט לא יכול היה לבחון את היקף הפגיעה בפרטיות ואם הייתה בכלל הייתה. בנוסף קבע כי השידור החי נעשה בניגוד לחוזה ההתקשרות בין הצדדים, לא נכלל בו בצורה מפורשת ולא עלה לדיון במהלך המשא ומתן שקדם להתקשרות.

יפים לעניין זה דבריו של כבוד השופט אבי זמיר:

"דמותם של דוגמנים, קולם, גופם ושמם הם נכסיהם הפרטיים, ואיש אינו רשאי לעשות בהם שימוש מסחרי, שלא בהסכמתם וללא תמורה. נכסים אלה זכאים להגנה. לכל דוגמן או דוגמנית, גם אם הם בוחרים לחשוף את עצמם לפרסום כלשהו, יהא הנרחב או החושפני ביותר, במדיה כזו או אחרת, יש זכות שלא ייעשה שימוש בנכסים פרטיים אלה מעבר למה שסוכם וללא הבעת רצון מפורש מצדם. גם חריגה מהסכמות קיימות, בדבר היקף השימוש המותר בנכסים אלה, תהווה פגיעה בהם, פגיעה המצדיקה פיצוי כספי"

לעניין הפיצוי פסק בית המשפט, כי חברת סאני תשלם לרפאלי סכום פיצוי של כולל של 400,000 ₪, בתוספת של 150,000 ₪ הוצאות משפט.

לפסק הדין המלא לחץ כאן

הערה:
סקירה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

שתפו את הפוסט:

Facebook
Twitter
LinkedIn

העברת מידע לחו"ל – טיוטת גילוי דעת של הרשות להגנת הפרטיות

הרשות להגנת הפרטיות פרסמה לאחרונה (08.07.2024) טיוטת גילוי דעת בנושא העברת מידע אל מחוץ לישראל, בהתאם לתקנות הגנת הפרטיות (העברת מידע אל מאגרי מידע שמחוץ ...

תוארך תקופת ההתיישנות בתביעות על פגיעה בפרטיות

מאת: צוות דן חי ברשת ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת החליטה לאחרונה (14.07.2024) להאריך את תקופת ההתיישנות עבור תביעות בגין פגיעה בפרטיות משנתיים לשבע ...

הרשות להגנת הפרטיות: המלצות שימוש בתגי איתור

הרשות להגנת הפרטיות פרסמה לאחרונה (11.07.2024) המלצות לשימוש בטוח ומאוזן בתגי איתור, כגון AirTag של חברת אפל. מדובר בתגים המאפשרים למשתמשים לעקוב אחר מיקומם של ...

תיקון 14 לחוק הגנת הפרטיות: סמכות מתן צו הפסקת עיבוד מידע וצו מחיקת מאגר אושרה בוועדת חוקה

ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת מתקדמת לקראת סיום הכנת תיקון 14 לחוק הגנת הפרטיות לקריאה שנייה ושלישית. ביום ראשון האחרון (23.06.24) התקיים בוועדת החוקה ...
דילוג לתוכן