בית-המשפט המחוזי מרכז מנסה לעשות סדר בשאלה, מהי הדרך הנכונה לשלוח הודעת סירוב על ‘ספאם’. מנסה ואולי לא מצליח, בשל פסיקה סותרת בתחום בין בתי המשפט המחוזיים השונים. בפסק דין שניתן לאחרונה (20.09.2020) בעניין אורית עקיבא נגד טרוולייק בע”מ נקבע, כי קישור בהודעה אינה הדרך למשלוח הודעת סירוב ל’ספאם’.

סעיף 30א לחוק התקשורת, הידוע בכינוי ‘חוק הספאם’, מקנה לנמען את הזכות, גם לאחר שנתן הסכמתו לקבלת דברי פרסומת מהמפרסם, להודיע בכל עת על ביטול ההסכמה על-ידי משלוח “הודעת סירוב”. גופים רבים השולחים הודעות פרסומיות אלו, נוהגים לצרף להודעה קישור שלחיצה עליו מובילה לעמוד, שבו יכול הנמען לציין את סירובו לקבל הודעות נוספות. האם יש בקישור כזה כדי לענות על הדרוש בחוק? התשובה לכך אינה חד-משמעית. פסיקות סותרות של בתי המשפט המחוזי הותירו בלבול בתחום.

עתה באה השופטת ריקי שמולביץ מבית המשפט המחוזי מרכז ומנסה לעשות סדר, כאשר היא קובעת, כי צירוף קישור לדבר הפרסומת אינו בין הדרכים המנויות בחוק למשלוח הודעת סירוב. לדעתה “אין להטיל על הנמען את הנטל לבחון את מידת אמינותו ומהימנותו של קישור הנשלח אליו” ומכאן קביעתה.

עוד קובעת השופטת שמולביץ כי אכן, אין לקבל את העמדה לפיה משלוח הודעת סירוב “בדרך בה שוגר דבר הפרסומת” משמעה בהכרח לחיצה על לחצן “השב” לכתובת ממנה נשלח הדוא”ל. ברם, על המפרסם לספק לנמעניו כתובת אינטרנט תקפה למשלוח הודעות סירוב שתגענה אליו.

[ע”א 16321-03-20 עקיבא נ’ טרווליק בע”מ ואח’]

 

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.