19 במאי 2024 4:26

היועמ"ש: לא תיפתח חקירה פלילית נגד מחמד בכרי בגין סרטו "ג'נין ג'נין"

היועץ המשפטי לממשלה, עוה"ד יהודה וינשטיין, קבע לאחרונה (10.12.2014) כי אין להעמיד לדין פלילי את מר מחמד בכרי, בגין דברי לשון הרע החמורים המובעים נגד חיילי צה"ל בסרטו "ג’נין ג’נין". בהחלטתו ציין וינשטיין, כי אף על פי שעלילת הסרט מסולפת ורצופה שקרים, ראוי כי הציבור הוא שישפוט את בכרי על עבודתו, שכן הנזקים הציבוריים הטמונים בנקיטה בהליך פלילי, עלולים לגבור על התועלת אשר תצמח מהם.

הסרט ג’נין ג’נין, המתאר לכאורה את עדותם של תושבי מחנה הפליטים ג’נין בימים שלאחר מבצע חומת מגן, עורר בישראל הדים רבים עם צאתו בשנת 2002, עת הציג את חיילי צה"ל שהשתתפו במבצע כפושעי מלחמה שנהגו באכזריות כלפי תושבי המחנה. הדים אלו התגבשו לכדי מספר תביעות שהוגשו בניסיון למנוע את הפצת הסרט בישראל, אולם אלו נדחו לאור הפגיעה בחופש הביטוי של בכרי, במידה וסרטו היה נאסר להקרנה.

בשנת 2003, חמישה חיילי צה"ל שהשתתפו במבצע הגישו תביעה נגד הקולנוען, בגין הוצאת דיבה כמובנה בחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה – 1965. בשנת 2008 דחה בית המשפט המחוזי את תביעתם, בנמקו כי משום שלשון הרע הופנתה כלפי קבוצה ולא כלפי יחיד, הוראת החוק הרלוונטית בנושא הינה סעיף 4 לחוק, השוללת הגשת תביעה אזרחית בגין לשון הרע על ציבור אולם מאפשרת הגשת כתב אישום פלילי בנושא, המותנה באישור היועץ המשפטי לממשלה. בשנת 2011, ביקשו נציגי הלוחמים לעשות כן, ופנו לוינשטיין בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד בכרי בהתאם לסעיף האמור.

בכדי שיוכל לבחון את הסוגיה לעומקה ובטרם ייתן החלטתו, וינשטיין נפגש עם כמה מהלוחמים שהשתתפו בקרבות, עם נציגים מטעמן של משפחות שכולות, ואף ערך מספר דיונים פנימיים עם גורמים משפטיים במטרה לבחון האם יש מקום לסטות מהחלטותיהם של קודמיו בתפקיד, השופטים אליקים רובינשטיין ומני מזוז, שדנו בסוגיה לפניו.

בהחלטתו, וינשטיין קבע כי למרות דברי הבלע המובעים בסרט, העולים לכדי לשון הרע מובהק כהגדרתו בחוק, אין הוא מוצא לנכון לפתוח בחקירה פלילית ויש להותיר את החלטות קודמיו על כנן. וינשטיין הוסיף וציין, כי סעיף 4 לחוק איסור לשון הרע, נועד ביסודו להגן מפני הוצאת דיבה על קבוצות בעלות מאפיינים גזעניים ואנטישמיים, ויועד מקרים חריגים במיוחד בהם נדרשת התערבות היועמ"ש על מנת למנוע הפרת סדר ציבורי ומעשי אלימות בקנה מידה רחבים – תופעות שלא התרחשו עם הקרנת סרטו של בכרי.

וינשטיין הוסיף כי בעניין הנדון לא מתקיים אותו חשש ל"התלקחות" או לפגיעה בשלום הציבור, ונוכח הצהרותיו הרבות של בית המשפט העליון באשר לתוכנו השקרי וכוונת הזדון הטמונה בסרט, יכולים הלוחמים והמשפחות השכולות לחוש כי מדינת ישראל לא זנחה אותם לאנחות וכי זו הכירה בעוול שנגרם להם, בעוד שנקיטה בהליך פלילי נגד בכרי חורגת מהמדיניות המכירה במעמדו המיוחד של חופש הביטוי, במשפט בישראל.

 סקירה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

לעיון בהחלטה במלואה לחץ כאן

שתפו את הפוסט:

Facebook
Twitter
LinkedIn

דירוג האיכות של Dun's 100 לשנת 2024: משרד דן חי ושות' דורג שוב בקבוצת האיכות הראשונה בתחום הסייבר

דירוג האיכות של מדריך dun’s 100 פרסם את דירוג משרדי עורכי הדין לשנת 2024. בתחום הסייבר המדריך דירג, את משרד דן חי ושות', שוב, תחת ...

הרשות להגנת הפרטיות פרסמה גילוי דעת בנושא איסוף מספרי תעודות זהות וצילום תעודות זהות

בעת האחרונה ישנה מגמה גוברת של בתי עסק הדורשים מהלקוח למסור מספר תעודת זהות לצורך מתן שירות, ולעיתים אף דורשים למסור צילום של תעודת הזהות ...

טיוטת מסמך מדיניות חדשה בנושא איסוף ושימוש במידע ביומטרי במקום העבודה

על רקע המגמה הגוברת בשימוש טכנולוגיות לזיהוי ביומטרי אשר נעשה על ידי ארגונים לצרכי בקרת נוכחות עובדיהם, הרשות להגנת הפרטיות פרסמה לאחרונה (15.02.2024) מסמך מדיניות ...

באירופה עובדים. ה-AI ACT אושר.

מאת : צוות דן חי הפרלמנט האירופי אישר (13.03.2024) את תקנות הבינה המלאכותית (AI ACT). המדובר בחקיקה הראשונה מסוגה בעולם ובאה להסדיר את הפיתוח ההפעלה ...
דילוג לתוכן