בימים בהם עם ישראל יוצא לרחובות, קשה שלא להשתהות מה הצליח להוציא הפעם את ההמון ומה לא הצליח להוציא קהל רב כל-כך בעבר. בזיכרון העמום עולה, למשל, הפגנה שהייתה לפני כשנתיים נגד חוק המאגר הביומטרי. לא קל להיזכר בהפגנה הזו, מאחר וזו הביאה לרחבת מוזיאון תל-אביב רק כמה מאות בודדות של אנשים, שהחשש מפני דליפת הנתונים הביומטריים שלהם הביאה אותם לצאת לרחוב.

השמירה על הזכות לפרטיות בישראל אף פעם לא עוררה גל מחאה גדול, על אף שסיבות למחאה כזו לא היו חסרות. כך, בשקט מופתי, לפני כארבע שנים חוקק בארץחוק "האח הגדול", זה שמאפשר למעשה לרשויות האכיפה לדעת עם מי דיברנו, מתי והיכן היינו כאשר כל זה קרה. היה גם את החוק הביומטרי, מאגר הדי.אנ.אי ועוד חוקים רבים אחרים המצויים עדיין בקנה.

לא מפתיע, לפי-כך, שכמעט בחשאי יצא לאחרונה לתגובות הציבור נוסח חדש לחוק המעצר והחיפוש. אי שם בין עמודי תזכיר החוק הרבים נמצא סעיף שמציע משהו חדשני – קוראים לזה חיפוש סמוי. הרעיון: בתנאים מסוימים בהם תשכנע המשטרה את בתי-המשפט, היא תוכל לקבל צו שיאפשר לה להיכנס לביתו של אדם כאשר הוא ריק מאדם, לחפש ראיה ספציפית או כל דבר אחר, לצלם אותה או לקחת אותה ולצאת. והחשוד? הוא אפילו לא ירגיש שהיו אצלו בבית. יתרה מזאת, אם ההליך לא יסתיים בהגשת כתב-אישום שיכלול את אותה ראיה שהושגה בחיפוש הסמוי, הוא אף פעם לא ידע על כך שפעם היתה המשטרה אצלו בבית.

תארו בדמיונכם את הבית שלכם, את חדר השינה, את השירותים, את חדר העבודה, הסלון. נסו לחשוב איך השארתם אותם בבוקר, אילו דברים אישיים יש לכם בארונות, עמוק במגרות. עכשיו חישבו על-כך שמישהו, ואפילו יהיה זה שוטר, היה שם בלי שידעתם, ראה את נסתרות לבכם, התרשם מדרכי חייכם האישיים, והלך בלי להשאיר עקבות. ממש כך.

אפשר למצוא הרבה סיבות לתמוך בחוק מהפכני כזה, ואין לי ספק שלמשטרה יש רשימה של דוגמאות משכנעות. אבל, מנגד, הגוף מצטמרר לנוכח המחשבה, שביתו של אדם כבר לא יהיה מבצרו.

בתזכיר החוק אין ולו דוגמה אחת של מדינה אחרת בעולם שיש לה חוק מהפכני כזה. אולי לא במקרה. כאשר עוסקים במאגרי מידע והחשיבות הרבה שלהם עבור מי שמעוניין בהם, פעמים רבות ההתנגדות למאגרים באה בעיקר מתוך החשש כי מה שמצוי היום  במאגר מידע, מחר יהיה נחלת הכלל. במצב כזה, קל יותר אולי לפטור את כל המתנגדים בטענה שהמאגר יהיה מאובטח. כך עשו, למשל, בנושא המאגר הביומטרי.

לעומת זאת, כאשר עוסקים בבית של כל אחד ואחת מאיתנו, זה נראה פשוט מקומם שמישהו יבקר לך בבית, ואתה אפילו לא תדע מכך. דומה שצריך לשים פעם אחת גבול לכירסום המתמיד של הזכות שלנו לפרטיות ולהגיד – עד כאן. חבל שנסיונות כאלו לכרסם בזכות כל-כך בסיסית וחשובה, לא מוציאים את האנשים לרחוב. ואולי אלה שנשארים בבית, פשוט נמצאים שם מחשש, רחמנא ליצלן, שיעשו גם אצלם חיפוש סמוי כזה.

שיתוף
נמנה על המובילים בתחום ההגנה על הפרטיות, המידע האישי, אבטחת המידע וההתגוננות מפני מתקפת סייבר במשפט הישראלי. בנוסף לכך התמחה במקרקעין ומשפט מסחרי ועוסק אף בלשון הרע, זכויות יוצרים, חוזי IT, חתימה אלקטרונית, ליטיגציה מסחרית, התגוננות מפני תובענות ייצוגיות ודיני ספורט. משמש כבורר במסגרת סכסוכים עסקיים בתחום שונים, לרבות בתחום חוזים מסחריים, מקרקעין וספורט. חבר המועצה הציבורית להגנת הפרטיות במשרד המשפטים (2007-2012), יו"ר ועדת הגנת הפרטיות של לשכת עורכי-הדין בישראל (2006-2011), מרכז תחום הפרטיות בלשכה ונציג הלשכה בדיוני הכנסת בתחום הפרטיות, מאגרי מידע והאזנות סתר (2011-2015), חבר ועדת אנגלרד לבחינת השאלות הנוגעות לפרסום פרטים מזהים בפסקי דין והחלטות של בתי משפט (2011-היום). דיין בבית-הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי-הדין (2005-2010). מייסד הועדה למשפט וספורט בלשכת עורכי הדין והראשון שעמד בראשה (2003-2005), ועדה שפרסמה בחודש ספטמבר 2005 את דו"ח דן חי לשינויי חקיקה בתחום הספורט. מחלוצי העוסקים בתחום המשפט והספורט בארץ, תוך ייצוג עשרות רבות של ספורטאים, בעיקר כדורגלנים. מרצה מהחוץ במוסדות אקדמאים בנושא ההגנה על הפרטיות בישראל ודיני ספורט. תחומי עיסוק עיקריים: ייעוץ לבנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות, חברות פיננסיות, חברות סלולר וארגוני בריאות בנושאי פרטיות, המידע האישי, אבטחת מידע ומוכנות למתקפת סייבר, כולל ייצוג בפני הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים (רמו"ט). ייצוג בהליכים משפטיים בתביעות בנושאי פרטיות, האזנת סתר, נתוני תקשורת, אינטרנט, לשון הרע, מסרים שיווקיים על-פי חוק התקשורת ('ספאם'), זכויות יוצרים וספורט, לרבות בתובענות ייצוגיות. ייצוג בעתירות לבג"ץ, עתירות מנהליות צווי מניעה וצווי עשה. ייעוץ בנושא החתימה האלקטרונית וייצוג בעלי זכויות יוצרים וסימני מסחר בעסקות רישוי והליכים משפטיים. ייצוג ספורטאים בפני אגודות ספורט, התאחדויות ואיגודי ספורט בארץ ובפני הארגונים המרכזים את ענפי הספורט בעולם.