מה קורה כשיש לך “כפיל” בשם ובתואר אשר הורשע בפלילים, ומופיע בעת חיפוש שמך במנוע החיפוש גוגל? ביהמ”ש העליון דחה לאחרונה (19.11.2017) את ערעורו של עורך הדין יונתן מילר, אשר סובל מבעיה כזו ודרש מביהמ”ש להורות למנוע החיפוש “גוגל” ומספר אתרי אינטרנט, ביניהם Ynet, News 1 ועוד, על הסרת פרסומים המתארים הליכים פליליים נגד עורך הדין בעל השם והמקצוע הזהים, פרסומים אשר לטענתו פוגעים בשמו הטוב.

סיפור הרקע לעתירה התחיל לפני למעלה מעשור, כאשר עורך דין בשם יונתן מילר, שאינו התובע, הסתבך בפלילים והורשע בשבע עבירות של גניבה. הרשעה זו עלתה לו ב-46 חודשי מאסר בפועל, תשלום פיצויים של 1.6 מיליון ₪ ופרסומים נרחבים ברחבי האינטרנט.

לאחר שהתובע גילה כי בעת חיפוש שמו במנוע החיפוש Google התוצאות הראשונות אשר עולות, הן אלה הנוגעות לעורך הדין שהורשע בפלילים, הוא החליט להגיש תביעה לביהמ”ש המחוזי על מנת להורות למנוע החיפוש ואתרי האינטרנט הרלוונטיים, להסיר את כל הכתבות והחיפושים הקיימים ברשת האינטרנט בנוגע למקרה זה.

התובע טען בפני ביהמ”ש כי פרסומים אלה גורמים לו לפגיעה קשה, כי הם אינם חוסים תחת ההגנה בחוק לשון הרע של “פרסומים מותרים” וכי אין מדובר בפרסום ‘נכון והוגן’ כפי שטענו הנתבעים וכפי שקובעת ההגנה בעניין בחוק איסור לשון הרע. ביהמ”ש המחוזי דחה את טענותיו של התובע וקבע כי הוא אינו צד לתיק הפלילי הנדון, על כן, אין הוא יכול להלין עליו. כמו כן, קבע ביהמ”ש כי במועד פרסום של כתבה מסוג זה אין כל חובה לברר האם קיים אדם נוסף בעל שם זהה.

החלטת ביהמ”ש העליון שלא לשנות את החלטת ביהמ”ש המחוזי ולדחות את התביעה רק מחזקת את הצורך העז לקדם חקיקה חדשה, חקיקה אשר תתאים לרוח זמננו, ותאפשר לאזרח לממש את ‘זכותו להישכח’.

 

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.