מאבקי סחר וכלכלה מציפים את העולם, חלקם אף נושא את התואר המכובד מלחמה. מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין, למשל, אמברגו כזה או אחר אשר מוטל על ידי מעצמה כזו או אחרת, ועד לחישות והתלחשויות בדבר מאבקי כוח בין האיחוד האירופי לארה”ב. אולם, מי הן המעצמות האמיתיות בשנת 2020? אלו הן כמובן החברות הטכנולוגיות הגדולות, מאפל, דרך פייסבוק, אמאזון ומייקרוסופט.

לאחרונה, לארבע מתוך החמש היה הכבוד להתארח במושב הקונגרס האמריקאי לחקירה צולבת בדבר שימוש בכוח מופרז. כוח מונופוליסטי, כמובן. כנגד אפל נטען כי היא מחייבת חברות אשר מעלות אפליקציות לחנות האפליקציות שלה לאפשר תשלומים (In-App), מהם היא גוזרת כשלושים אחוזים. צריך להרוויח. על רקע האמירות והטענות ששטחו בפני אפל בקונגרס, קם קול צעקה. מפתחים רבים הודו כי דרישות כאלו אכן עלו מאפל, וחברה אחת הגדילה לעשות ואף יצאה למלחמה מוכרזת – חברת Epic Games הידועה בשל משחק ה-Fortnite שבבעלותה. אפיק פרסמו סרטון המתגרה באפל, על רקע סרטון ישן יותר שאפל פרסמו בעבר, אשר התגרה במעצמה דאז – IBM. כתגובה, אפל הורידו את המשחק מחנות האפליקציות.

כאשר יש שתי חנויות אפליקציות מרכזיות בעולם המובייל, ואפל הבעלים של אחת מהן, וכאשר שתי חברות מרכזיות אשר מייצרות מכשירי טלפון חכמים השולטות בשוק, ואפל היא אחת מהן – אמורה להיווצר אצלנו מעין תחושת אי נוחות. ימים ושבועות חלפו, Fortnite עדיין איננה בנמצא בחנות האפליקציות של אפל, ואפל מחליטה לצאת בפרסומת חדשה. Some things shouldn’t to be shared – פרסומת שעניינה פרטיות. אם ניתן לזקוף עניין אחד לזכות אפל, זה האופן בו טענה לשמירה על ערך הפרטיות בחברה לאורך השנים. כמובן, הכל יחסי ושמירה על פרטיות איננה עניין בינארי בעולם הטכנולוגי בו אנו חיים, זה לא מצב של כן או לא, אלא מצב של כמה ואיך. עם זאת, בשורה אחת עם יתר חברותיה לשימוע, ניתן לחשוב כי אפל היא אכן אבירת הפרטיות בחבורה הנכבדה.

צפייה חוזרת בפרסומת שהעלתה אפל, מעלה מחשבות באשר לתזמון שלה, הרי אפל איננה נדרשת להגן על עצמה רק מפני הקונגרס האמריקאי, אפל נמצאת במאבקי כוחות אל מול המעצמות הטכנולוגיות השונות, ומנסה לשמור כל עת על מעמדה כמונופול בעולמות בהן נמצא משלח ידה. נדמה כי בסאבטקסט של הפרסומת, כך בעיני המתבונן כמובן, ניתן אולי למצוא רמזים לטענות בדבר פגיעה בפרטיות מצד המתחרות שלה. האם אימוג’י מקורו לא בוואטסאפ, אשר נמצאת בבעלות פייסבוק היום? כאשר אדם צועק ברכבת אודות היסטוריית הגלישה שלו, קל להיזכר במנוע החיפוש של גוגל.

ראוי לציין, כי אפל נקשרה בפרשיות פגיעה בפרטיות בעצמה, כמו הגילוי כי עובדי קבלן האזינו לסוגי הקלטות של סירי. מילא, חרטה אפל על דגלה את ערך הפרטיות, אך לא בטוח כי היא מוסמכת לקבוע איזו אפליקציה תהא זמינה להורדה בחנות – הרי אין עוד חנויות, לא עוד הרבה. הפרסומת מסתיימת באמירה – iPhone helps keep that away. אפל הופכת עצמה לרגולטור בעניין, ללא הסמכה רשמית. מדוע נדרשת חברה המפתחת אפליקציה אשר יעודה לישראל, לעמוד בתנאי הדין האירופי ובניואנסים של אפל? אין חולק כי שמירה על פרטיות צרכנים ומשתמשים היא כלי לשימור ושיפור מוניטין, אך נראה כי ההכרזה של אפל בפרסומת איננה אלא מתן לגיטימציה עצמית לסינון נוסף של אפליקציות מהחנות, כפי שכבר נטען שעשתה בעבר. אפל אולי שומרת לנו על הפרטיות, אך זו נראית כמו הכרזת מלחמה.

שיתוף
מרכז תחום הדיגיטל וטכנולוגיות מידע מתקדמות. טרם הצטרפותו למשרד, התמחה במשרד עוה"ד ברקמן וקסלר בלום ושות'. תחומי עיסוק עיקריים ליווי וייעוץ בתחומי הטכנולוגיה, החל ממערכות ביג דאטה, למידת מכונה ועד בינה מלאכותית (AI); התבססות על מידע אישי אגב שימוש בטכנולוגיות מידע מתקדמות אלה והסדרת שימושים בקניין רוחני בתחום . הקניית דרכי פעולה משפטיות בתחום הדיגיטל ללקוחות המשרד בהתבסס על הדין הישראלי, האירופי והאמריקאי, ליווי פרויקטים בתחום הדיגיטל והטמעתם, ניסוח הסכמי משתמשים ומדיניות פרטיות לאתרים ואפליקציות, וליווי פעילות של גופים שונים – החל מהגופים הגדולים במשק ועד חברות סטארט אפ בתחילת דרכן. שותף בליווי חברות, מסטארט-אפים בתחילת דרכם ועד חברות גדולות, בנושא הטיפול במידע, הסדרת דרכי איסופו, שמירתו, העברתו ומסחורו; מתן חוות דעת בנושאים אלו, ניסוח הסכמים, הן על הפן המסחרי שבהם והן בהיבטי המידע, הפרטיות והסייבר, בכלל זה הסכמי התקשרות, הסכמי לקוחות והסכמי מיקור חוץ. נוכח עיסוקו בעבר, בעל ניסיון עשיר בתחום השיווק הדיגיטלי; ניהול תוכן ברשתות חברתיות, עריכת קמפיינים, פילוחי קהל וביצוע ניתוחים שונים. בוגר הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי של אוניברסיטת תל אביב.