צעד נוסף לעבר צרכנות הוגנת ברשת: פרלמנט האיחוד האירופי אישר לאחרונה (17.4.19) הצעת חוק שמעדכנת את כללי הגנת הצרכן ומתאימה אותם לעידן האינטרנטי. הצעת החוק קובעת, בין היתר, כי נותני השירות יחויבו בשקיפות לגבי תמחור מותאם אישית ודירוג מוצרים ממומן. עוד תנסה הצעת החוק לבלום את תופעת “האיכות הכפולה” של מוצרים בין מדינות האיחוד האירופי.

הצעת החוק, שאושרה על-ידי רוב שרי האיחוד האירופי, תאלץ את השווקים המקוונים ושירותי ההשוואה (כמו Amazon, Ebay, AirBnb וכד’) לחשוף פרמטרים חשובים שקובעים כיצד מתבצע דירוג של תוצאות שאילתות חיפוש. הצרכנים יהיו זכאים לקבלת מידע מאנשים שמהם הם רוכשים את המוצרים או השירותים, ובפרט האם נעשה שימוש בשיטת תמחור מותאם אישית (אפיון התנהגות הצרכן וקביעת מחיר בהתאם לפרופיל של אותו צרכן).

עוד מתייחסת הצעת החוק לתופעת ה”איכות הכפולה” של מוצרים, המתארת מצב שבו המוצרים משווקים תחת אותו המותג במדינות שונות אך הם נבדלים זה מזה באיכות הרכיבים. דרך פעולה זו נחשבת למטעה ואסורה ולכן זוכה להתייחסות בהצעת החוק החדשה. באשר להפרות של איסורים מסוג זה, הצעת החוק מציינת כי הקנס המירבי הקיים יסתכם לכל היותר ב-4% מהמחזור השנתי של הסוחר, או לחלופין בסכום של 2 מיליון אירו כאשר אין מידע אודות המחזור השנתי.

דניאל דלטון (ECR, בריטניה), בכיר בפרלמנט האיחוד האירופי, אמר כי “העדכון מאתחל את זכויות הצרכן בעידן האינטרנטי ומצייד את הצרכנים במידע והגנות חדשות בכל קנייה מקוונת. לא ניתן עוד להטעות את הצרכנים עם מוצרים שמיוצרים על בסיס סטנדרטים שונים אך משווקים כזהים. עדכון החוק הוא רק הצעד הראשון בטיפול בתופעת האיכות הכפולה, ויש להמשיך לעקוב ולטפל בנושא בשנים הקרובות”. עוד ציין דלטון כי עם אישור הדירקטיבה, המדינות החברות באיחוד האירופי יצטרכו לשנות את החוק הלאומי שלהן בתוך שנתיים.