בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב- יפו, קבע לאחרונה (20/03/2013), במסגרת החלטה, כי תמלילי שיחות אשר הוגשו על ידי עובדים שתבעו את מעבידם תוך פגיעה בפרטיות הנתבעים, יפסלו כראיות, לאור האיסור הקבוע בסעיף 32 לחוק הגנת הפרטיות, התשמ”א-1981. “גם למעביד יש זכות לפרטיות”, העיר בית-הדין אגב מתן החלטתו.

הרקע לפסילת הראיה, היה בהשאלת פלאפון על ידי אחד התובעים, מרדכי אפרתי, מאחד הנתבעים, טלמור, באמתלה של שימוש לצורך שיחת טלפון. תחת “ההשאלה” חדר אפרתי לכל המידע שהיה מצוי במכשיר הפלאפון של טלמור, לרבות להקלטות אשר העתיק למחשבו האישי. אפרתי אף הגדיל לעשות והשמיד את הפלאפון לאחר שסיים את השימוש בו. לאור מעשים אלו, התובעים בהליך הגישו כראיה את תמלילי השיחות.

לטענת הנתבעים, הגשת תמלילי השיחות עמד בניגוד לכלל קבילות הראיות לפי סעיף 32 לחוק הגנת הפרטיות. בין היתר טענו שתמלול השיחות בוצעו בניגוד לחוק האזנת סתר, התשל”ט-1979.

התובעים טענו כי מדובר בהרחבת חזית מאוחרת ואסורה על ידי הנתבעים משום שבתצהיריהם הנתבעים לא העלו טענות של פגיעה בפרטיות על פי חוק הגנת הפרטיות והתייחסו רק לטענות במסגרת חוק האזנת סתר, התשל”ט-1979. התובעים טענו כי האמינו באמת ובתמים כי היו רשאים להשתמש בחומר הראיות, מאחר והם לא עשו את הפעולות האסורות. לפיכך, לשיטתם, עמדה להם ההגנה הקבועה בסעיף 18(2)(א) לחוק הגנת הפרטיות- החלה על הפוגע בתום לב.

נוכח האמור בית הדין הגיע למסקנה כי ההקלטות הושגו תוך פגיעה חמורה בזכותו החוקתית של טלמור לפרטיות. לפי נימוקיו של בית הדין, הדברים האמורים הינם המקרה הקל והמובהק של פגיעה בפרטיות לפי סעיף 32 לחוק, לכן הראיות פסולות מלשמש כראיות בהיותם לא קבילות.

כחלק מדבריו של בית הדין: “עצם העובדה שאדם מסוים מוסר טלפון נייד שלו לשימושו של אחר, אינה נותנת לאותו אחר רשות, ולו משתמעת, לחפש ולחטט בתוך אותו טלפון….. מתן זכות שימוש רגילה בטלפון פרטי של אדם טומנת בחובה התחייבות מפורשת של השואל שלא לבצע ללא רשות מפורשת חדירה שכזו אל “המרחב הפרטי” של בעל הטלפון“.

לאור כל האמור, החליט השופט דורי ספיבק על מחיקת תמלילי השיחות מתצהירי התובעים ואת כל הציטוטים וההתייחסויות שהיו במהלך התביעה שמקורן בתמלילים אלו.

[שמואל ג’ובני נגד שיא סיורים (1986) בע”מ ואח’]

הערה:
סקירה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.