הגנה על כבדי משקל. הצעת חוק פרטית שהונחה לאחרונה (27.07.20) על שולחן הכנסת, מציעה לערוך תיקון בחוק איסור לשון הרע, התשמ”ה-1965 ולקבוע בו כי גם ביזוי אדם בשל משקלו תהווה הפרה של החוק.

ההצעה הוגשה על-ידי ח”כ תמר זנדבר (מר”צ). בהצעה מנמקת ח”כ זנדברג כי “כבודו של אדם הוא אחת הזכויות המוגנות בחקיקה הישראלית באופן נרחב. בשל כך אוסרת החקיקה אפליה ולשון הרע מטעמים שונים ומגוונים, הנוגעים לנסיבות אישיות ומשפחתיות, לגורמים שבשליטת האדם או שאינם בשליטתו”.

בהמשך לכך נומק: “ביזוי והשפלת אדם בשל השמנה (אשר לרוב מתבטאת באפליה בשל השמנת יתר), היא תופעה פסולה, שבמסגרתה נתפס האדם בעל המשקל העודף כבעל תכונות שליליות נוספות, כגון עצלות, היעדר שליטה עצמית או היעדר כוח רצון. התפיסה הסטראוטיפית של כבדי משקל משתקפת גם בתרבות הפופולרית, כאשר ה”שמנים” בסרטים או בתוכניות טלוויזיה הם הנלעגים וחסרי המזל. תופעה זו מובילה לפגיעה קשה באנשים כבדי משקל, בקבלה או בקידום בעבודה, בכניסה למקומות ציבוריים וכן להשמתם ללעג כדבר שבשגרה”.

הצעת החוק מבקשת לתקן את התופעה של ביזוי אדם בשל משקלו, באמצעות הגנה על כבדי משקל במקומות שבהם החקיקה מגנה על אוכלוסיות אחרות שנתפסו כזקוקות להגנה מטעמים דומים. מכאן ההצעה מוסיפה להגדרה של לשון הרע גם את ההגדרה של ביזוי אדם בשל משקלו.

הצעות חוק זהות הונחו על שולחן הכנסת העשרים על ידי חברות הכנסת תמר זנדברג וזהבה גלאון ועל ידי חברות הכנסת יפעת שאשא ביטון ותמר זנדברג, ועל שולחן הכנסת העשרים ושתיים על ידי חברת הכנסת תמר זנדברג.

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.