23 ביולי 2024 20:34

ביה"ד האירופי: חובה להעניק לאדם את 'הזכות להישכח'

בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי, קבע לאחרונה (13.05.14) בתביעה נגד ענקית האינטרנט ’גוגל’, כי לאזרחים קמה הזכות לבקש מהחברה, וכן אחרות הדומות לה, להסיר קישורים לפרטי מידע מביכים מעברם וזאת גם במקרים בהם מדובר במידע אשר הועלה לרשת באופן חוקי. במילים אחרות, לאדם יש את ’הזכות להישכח’.

הרקע להחלטה התקדימית נוגע לאירוע שהחל עוד בשלהי שנת 2009, כאשר עו"ד ספרדי בשם מריו קוסטחה, ביקש לפעול כנגד חברת ’גוגל’ לאחר ששיטוט במנוע החיפוש שבבעלותה הוביל להודעות משפטיות על חובות שצבר אשר פורסמו בעיתון לאומי משנת 1998 וגרמו לכך שנאלץ למכור את כל רכושו כדי לממנם. עוה"ד טען כי העניין טופל לפני שנים רבות, ועל כן אינו רלוונטי עוד וגורם לו לנזק תדמיתי רב. לאחר שהעיתון שפרסם את הידיעות סירב להוריד אותן, וחברת ’גוגל’ סירבה למחוק את המידע שנשמר במערכותיה, פנה עו"ד למיצוי זכויותיו בערכאות משפטיות בטענה כי מדובר בהפרה של זכותו להגנה על המידע הפרטי שלו.

לאחר מספר גלגולים בערכאות פנמיות בספרד, התיק הונח לפתחו של ביה"ד הגבוה לצדק של האיחוד האירופי אשר נדרש לדון בסוגיה הבוערת. בהכרעתו, קבע ביה"ד האירופי כי חברת בדמותה של ’גוגל’ מחויבת להיעתר לבקשות של אזרחים למחוק פרטים מביכים אודותיהם המצויים ברשת האינטרנט וזאת בחריג צר של עניין ציבורי במידע (בעקר בעת שמושא המידע משמש כנבחר/איש ציבור). יתרה מכך, הסרת המידע מתחייבת אף במקרים ובהם פרסומו המקורי של המידע נעשה באופן חוקי.

בפסיקתו אימץ ביה"ד את הגישה האירופית המחמירה להגנה על הפרטיות בעידן הדיגיטלי, תוך שהוא מדגיש וחוזר כי לא ניתן להעדיף את עמדתן של ענקיות האינטרנט רק משום האינטרס הכלכלי הרב הטמון בפעילות זו.

ראוי לציין כי הפסיקה התקדימית, מגיעה לאחר מספר תפניות וסיבובים קודמים בעלילה, כאשר בחודש יולי אשתקד, דווקא ידה של ’גוגל’ הייתה על העליונה. בהחלטה של יועץ ביה"ד,ניילו ג’סקינן, (בחודש יולי 2013) נקבע כי החברה אינה מחויבת למחוק את המידע, מכיוון שאינה אחראית על פרסום והשליטה במידע, אלא בסה"כ מפיצה אותו. משכך אינה הגוף המתאים לתת את הדין בנושא.

סקירה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

להחלטת ביה"ד האירופי לחצו כאן.

שתפו את הפוסט:

Facebook
Twitter
LinkedIn

ועדת חוקה אישרה את התיקון המקיף לחוק הגנת הפרטיות

ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת אשירה (21.07.2024) תיקון מקיף והיסטורי לחוק הגנת הפרטיות (תיקון מס' 13 שבטעות נספר תחילה כתיקון 14) והוא צפוי לעבור ...

תיקון היסטורי לחוק הגנת הפרטיות עומד לעבור בכנסת

הכנסת עתידה לאשר בימים הקרובים (עד 24.07.2024) תיקון מקיף והיסטורי לחוק הגנת הפרטיות (תיקון מס' 14). בימים האחרונים התקיים מרוץ נגד הזמן כדי להספיק להעביר ...

העברת מידע לחו"ל – טיוטת גילוי דעת של הרשות להגנת הפרטיות

הרשות להגנת הפרטיות פרסמה לאחרונה (08.07.2024) טיוטת גילוי דעת בנושא העברת מידע אל מחוץ לישראל, בהתאם לתקנות הגנת הפרטיות (העברת מידע אל מאגרי מידע שמחוץ ...

הרשות להגנת הפרטיות: מסמך בנושא סקר סיכונים ומבדקי חדירות

כידוע, תקנות הגנת הפרטיות (אבטחת מידע), התשע"ז-2017 (להלן "התקנות"), מטילות על בעל מאגר המידע חובה לבצע סקר סיכונים ומבדק חדירות למערכת המאגר ככל והמאגר מוגדר ...
דילוג לתוכן