האם שיתוף בני משפחה קרובים בפרטי הליכי גירושין מהווה פגיעה בפרטיות? שאלה זו נענתה בשלילה לאחרונה (27.2.19), על-ידי בית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה. בית המשפט קבע כך כאשר דחה את תביעתו של גבר, שטען כי פרטיותו נפגעה כשגרושתו שיתפה את ילדיה מנישואיה הקודמים בהסכם הגירושין שלהם, שעסק בעיקר בחלוקת הרכוש בין הצדדים. השופטת נאוה גדיש נימקה: “אם נאמר שכל שיתוף של אדם, בנושאים אישיים, זוגיים או כלכליים, מחיי הזוגיות, מהווה פגיעה אסורה בפרטיות, ייווצר מצב של גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה.”

הצורך האנושי לשתף אחרים, גם בעניינים אישיים, הוא צורך טבעי ומוכר, אך הקושי מתגלה כאשר פורצת מחלוקת בין שני בני זוג, שאחד מהם מחליט לשתף בחוויות ובפרטים מחיי הזוגיות, שלא על דעת האחר. בסוגיה זו בדיוק עסקה תביעה שהוגשה על-ידי גבר, שטען כי פרטיותו נפגעה כאשר גרושתו שיתפה את הסכם הגירושין ואת הפרוטוקול בבית הדין הרבני עם ילדיה, וזאת במסגרת תביעה נוספת שניהלו ילדיה כנגדו בעקבות חוב שלא החזיר. הסכם הגירושין הכיל את ההתחייבות האמורה שגובתה במסמך, ואף צורף כנספח בתביעתם.

השופטת גדיש קבעה כי “המדיניות השיפוטית הראויה הינה כי אדם לא יהיה חשוף לתביעה רק משום ששיתף את קרוביו בפרטים מחיי הזוגיות, גם ובפרט אם מצוי הוא בסכסוך משפטי עם בן או בת הזוג, אלא אם בדברים שפורסמו היה כדי להשפיל או לפגוע באחר, או שמדובר בפרטים אישיים במיוחד.” כמו כן, התובע אישר כי ילדיה של הנתבעת היו מעורבים בכל הנוגע לעניינים שבינו לבין אמם ולכן סביר להניח כי ציפה שגם פרטי ההסכם ביניהם יגיעו לאוזניהם. גדיש פסקה כי התובע יישא בהוצאות הנתבעת בסך 20,000 ₪.

תמ”ש 62002-05-16

שיתוף
משרד עו"ד דן חי הוקם בשנת 1991 על ידי עו"ד דן חי ושוכן היום ברמת-גן. המשרד מתמחה בתחומי מיקוד יחודיים כדיני תקשורת, דיני הגנת הפרטיות לרבות מאגרי המידע, דיני לשון הרע, קניין רוחני ודיני ספורט. זאת לצד עיסוקו של המשרד בתחום דיני המקרקעין, דיני חוזים בדגש על חוזים מסחריים, דיני תאגידים (חברות, שותפויות ועמותות), דיני נזיקין וביטוח ודיני עבודה. בכל התחומים פועל המשרד הן בתחום המסחרי והן בהליכים משפטים (לטיגציה). על לקוחות המשרד נמנים חברות קבלניות ויזמיות, רשויות אזוריות ומקומיות, עמותות, משקיעים פרטיים ישראלים וזרים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי ציבור וספורטאים מהמוכשרים והמובילים בארץ.